Sandro Botticelli’nin “The Birth of Venus” eseri

Image

Daha önce Dante portresinden bahsettiğim Sandro Botticelli, ilk dönem İtalyan Rönesansı’nda akla gelen ilk isimlerden biri. 40 yaşındayken 280 x 180 cm‘lik kanvasa tempera boyayla yaptığı “The Birth of Venus“, öyle önemli bir eserdir ki Botticelli‘nin kendisinden önce sanat tarihinin en meşhur mitolojik işi olmuştur. 

Önce hikayeyi kısaca anlatayım; Yunan Mitolojisi’nde Zaman Tanrısı olan Kronos, titan, yani ‘ata’dır. Aynı zamanda Zeus‘un da babasıdır ve Zeus tarafından tahtından edilmiştir. Kronos, babası Uranüs‘ün soyunu kurutmak için cinsel organını kesip Akdeniz’e atar. Uranüs‘ün denize atılan ‘kaynağı‘, denizin dalgalarıyla köpüklenerek döllenir. İstiridye kabuğunda güvercinler tarafından korunan bu ‘yeni hayat’, bir süre sonra kabuğun kırılmasıyla ortaya çıkar. Bu, ‘Aşk ve Güzellik Tanrıçası’ Venüs‘tür ve güzelliğiyle görüldüğü her gözü büyülemiştir. Venüs, Yunan Mitolojisi’ne “köpük” manasına gelen “Aphros“tan türeyerek ‘Afrodit‘ ismiyle girer.

Image

Bu kompozisyonda, Venüs‘ün istiridye kabuğundan çıkıp kıyıya doğru gidişi resmedilmiş. Kıbrıs kıyısına vuran istiridyeden çıkan Venüs, uzun saçı ve sol eliyle cinsel organını kapatırken sağ eliyle göğsünü örtmeye çalışmaktadır. Bu duruş, sanat tarihindeki Capitoline Venus pozudur. Uzun boynu, düşük ve biçimsiz omuzları ve gövdesiyle gerçek boyutlarından uzak, ancak zamanının güzellik algısına uyan biçimde resmedilen Venüs’ün yüzü, bugün hala ‘güzel kadın hatları’nın örneğidir.

Image

Sağ tarafa bakınca Hora‘yı göreceksiniz. Uzun çiçekli elbisesi ve Venüs’ün saçlarına benzer uzun saçlarıyla Hora, Roma Mitolojisi’nde Mevsim Tanrıçası’dır ve elindeki çiçekli pelerinle Venüs‘ün çıplaklığını örtmeye hazırlanmaktadır. Üç güzel tanrıçadan biri olan Mevsim Tanrıçası Hora‘nın bu elbisesi ve uzattığı renkli pelerin, baharın gelişini müjdeleyen ilk öğedir. Baharı haber veren bir başka öğe, soldaki iki figürden erkek olan; yani Zefirus‘tur. Mitolojide baharın gelişi demek olan tatlı Batı rüzgarlarının tanrısı olan Zefirus, Venüs‘e doğru üflemekte. Üfleyişiyle baharı getiren Zefirus, burada bize “Venüs’ün doğuşu, bahardır” demek istiyor olabilir.

Image

Zefirus‘un kucakladığı kadın, doğanın düzeninden sorumlu tanrıça Chloris’tir (diğer ismiyle ‘Flora’) ve o da baharı simgeler. Zefirus ile Chloris‘in çevresindeki güller de yine baharın habercisidir. Gül, aynı zamanda deniz kabuğu, kuğu ve güvercin gibi Venüs‘ün de simgesidir.

Image

Arka plandan bahsetmem gerekirse, peyzaj sizleri Kıbrıs kıyılarına götürür. Venüs de zaten kıyıya çıkmak üzeredir ve bahar gelmiştir. Gökte bahar arifesi havası var. Botticelli‘nin bu işine verdiği ışık, hafiften altınımsı bir renge sahip. Işık, sağ tarafta çiçeklenmiş ağaca, deniz kabuğunun üzerine ve Venüs‘ün bedenine vurmaktadır. Ressamın Lorenzo de Medici‘nin siparişi üzerine Angelo Poliziano‘nun şiirinden ilham alarak 1485’te tamamladığı ve orijinal ismi “Nascita di Venere” olan bu resim, Floransa’daki Uffizi Müzesi’nde sergilenmekte.

4 responses to “Sandro Botticelli’nin “The Birth of Venus” eseri

  1. Geri bildirim: Sandro Botticelli’nin “La Primavera” eseri | Resim Biterken

  2. Geri bildirim: William-Adolphe Bouguereau’nun “The Birth of Venus” eseri | Resim Biterken

  3. Geri bildirim: François Boucher’in “The Birth and Triumph of Venus” eseri | Resim Biterken

  4. Geri bildirim: Paul Cezanne’nin “The Black Marble Clock” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s