Frida Kahlo’nun “Tunas” eseri

Image

Yine bir Frida Kahlo eseri paylaşacağım. Acı ve tutku dolu yaşam öyküsünün yankıları istisnasız bütün eserlerinde kendini gösterir. Kendini yerleştirdiği resimlerden başka Meksikalı’nın natürmort işleri de yaşadığı kaza ve Diego‘yla ilişkisinin izlerini taşır. Ben de bu natürmortlardan biri olan “Tunas” ya da uzun adıyla “Still Life with Prickly Pear Fruit“ten bahsedeceğim. 

Yıl 1938. Frida 31 yaşında. Otobüs kazasının üzerinden 15 yıl geçmedi. Uzuvları kusursuz değil, yara izleri var. Biseksüel kimliğini keşfetmiş, sanatının olgunluk çağını yaşıyor. Kasım ayında Amerika’daki ilk sergisini açacak. Diego’yla 10 yıllık evli ama 1 sene sonra eşinden boşanacak. Sebebi, bildiğiniz gibi ‘sadakatsizlik’.

Image

İşte seneler sonra hayatı hakkında iki satır yazmaya yeltenen kişi, Frida Kahlo‘nun yaşadığı 1938 yılını bu şekilde özetler. İnişli çıkışlı, tutkulu ve acılı bir hayat yaşayan Frida, 31’inde tamamladığı “Tunas” adlı eserinde yaşadıklarının özetini çıkarmış. Latince’de “Opuntia” adı verilen (bizdeki adıyla “Kaynanadili“) kaktüs meyvesi, ressam tarafından kan kırmızıya boyanmış. Bu kırmızılık, Frida‘nın hem bedenindeki hem de ruhundaki kapanmayan yaraların görsel ifadesi. İkisi kırmızı, biri sarı ve yeşil tonlarındaki bu üç meyve, kenarı yeşil detaylı beyaz bir tabakta duruyor. Tabağın altındaki masa örtüsüne meyvenin suyu akmış. Bu, kanı çağrıştırıyor. 20 x 24 cm‘lik metal levha üzerine yağlıboyayla tamamladığı eser, Robert Holmes’in koleksiyonunda.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s