Leonardo Da Vinci’nin “St. John the Baptist” eseri

Image

Büyük bir sanat ve bilim insanı olan Leonardo Da Vinci‘nin ölümünün üzerinden 5 asır geçti. Buna rağmen eserleri hala incelenip çözülmeye çalışılıyor, üzerine incelemeler yapılıyor. Böylesi önemli bir yeteneğe sahip olan Da Vinci, sanat hayatı boyunca İncil’den pek çok hikayeyi resmetti. İsa‘nın geleceğini haber veren “Beşaret“, “Karanfilli Meryem” ve bu yazımda bahsedeceğim Vaftizci Yahya‘nın kutsal görevini yerine getirdiği anı gösteren “İsa’nın Vaftizi“. Usta İtalyan’ın 69 x 57 cm‘lik ceviz ağacından yapılma panel üzerine yağlıboyayla tamamladığı “St. John the Baptist“inden anlatmaya çalışacağım.

Kuran‘da da geçen Zekeriya’nın oğlu Yahya, İncil’e göre ‘Aziz John’ ya da ‘Aziz Yahya‘nın kutsal görevi, İsa’yı vaftiz ederek onu bir Hıristiyan yapmaktır. Şeria Nehri kıyısında gerçekleşen vaftizle “Vaftizci Yahya” adını alan Yahya, Hıristiyanlık alemi için ‘Kurtuluş‘u haber veren kutsal bir aziz oldu ve 24 Haziran “Aziz Yahya Günü” ilan edildi.

Gelelim resme. Da Vinci‘nin 61 yaşında başladığı bu resim, 1516 gibi tamamlandı. Eser, ressamın son büyük eseri kabul edilir ve öğrencisi Salai de dahil pek çok ressam tarafından kopyalanmıştır. Da Vinci‘nin Roma’da yaptığı bu panel üzeri yağlıboya portre, Paris’teki Louvre Müzesi‘nde sergileniyor.

Image

Uzun kıvırcık saçları, göğüs hizasından aşağısını örten kürkü, geniş omuzlarıyla Aziz Yahya, oldukça genç ve dinamik bir görünüme sahip. Ama kuşkusuz resimde en dikkat çekici nokta, Yahya‘nın yukarı kaldırdığı sağ elinin işaret parmağıyla gökyüzünü işaret etmesidir. Bu hareketiyle İsa‘nın geleceğini haber verdiği düşünülen Yahya‘nın yüzündeki gülümse de en az bu hareketi kadar mühimdir. Bu gülümsemeyi, Da Vinci‘nin “Mona Lisa” eserinden tanıyoruz. Aynı gizemli gülümseyiş, ressamın ton geçişlerini basamak basamak vererek o gizemli ifadeyi yakaladığı Sfumato tekniğini kullandığı Mona Lisa’nın dudaklarında da görüyoruz. Yahya‘nın gülümseme sebebi de tıpkı Mona Lisa gibi muamma.

Image

Sol eliyle uzun saplı bir haç tutan Yahya‘nın çıplak gövdesi, her ne kadar iri omuzlara sahip olsa da cinsiyetsiz bir görünüme sahip. Yahya‘nın elindeki haç ve üzerindeki kürkün sonradan başka bir ressam tarafından yapıldığı düşünülüyor. Figürümüzün yüzüne ve gövdesine vuran ışığı Da Vinci, İncil’de bir ayette geçen “..Işık karanlıkta parlar…” ifadesinden ilham alarak yaptı. Eserdeki mekan, bir kapalı oda. Yorumculara göre, bu oda, Yahya‘nın inzivaya çekildiği yer. Ancak Yahya‘nın inzivaya çekildiği kesin olarak bilinmiyor. Bu, Hıristiyanlar’ın bir kısmının inancı.

 

Reklamlar

One response to “Leonardo Da Vinci’nin “St. John the Baptist” eseri

  1. Geri bildirim: Leonardo Da Vinci’nin “Bacchus” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s