Georges De La Tour’un “The Fortune Teller” eseri

Image

17. Yüzyıl Fransız resminin Barok sanatçısı Georges de La Tour, 1632 yılında başladığı “The Fortune Teller” eserini 3 yılda tamamladı. Sanat yaşamı boyunca Caravaggio etkisinden kurtulamayan La Tour, zaten bu işinde de Caravaggio‘nun aynı adı taşıyan ve kendisinden 7 yıl evvel tamamladığı eserini örnek aldı. 101.9 x 123.5 cm’lik kanvas üzerine yağlıboyayla yapılan resim, New York Metropolitan Müzesi‘nde sergileniyor. 

1593 yılında Fransa’da dünyaya gelen Georges de La Tour, 40’ında yapmaya başladığı bu eserinin sağ üstüne “G. de La Tour Fecit Luneuilla Lothar şeklinde kaligrafik imzasını yerleştirdi. Beş figürün yer aldığı resimde çingene falcıya el falı baktıran bir burjuva gencine oynanan sinsi bir oyunu gösteriyor. Çingene kadınlarının genci soymaya çalıştığı anı resmeden ressam, bizi de suç ortağı yapıyor.

Image

Resimde, tam ortada konumlanmış olan erkek figürü, üst kesimden bir genç adam. Sol elini açarak bizim en sağımızda duran çingene kadınına fal baktırmaya hazırlanıyor. Diğer elini şüpheli bir biçimde beline koyan genç adamın yüzünde çingene kadına olan güvensizliği okunuyor. Çingene kadını ise gergin yüz ifadesiyle zengin çocuğuna güven verip sinsi planı tamamlama derdinde. Nedir bu sinsi plan? Bakalım;

Image

Gencin sol arka tarafında (gençle çingene arasında) duran beyaz yüzlü kadın, elindeki küçük kesiciyle genç adamın zincirini kesmeye çalışıyor. Yüzü bize dönük olan bu kadının gözleri, korkulu bir şekilde genç adama bakıyor. Bu kadının yüzündeki gerginlik daha ilk andan itibaren bize bir rehavet katıyor. Resimdeki bir diğer suç, en soldaki çingene kadının gencin kesesini çalmaya çalışması. Elini gencin cebine sokan bu kadın, keseyi kendi solundaki siyah saçlı kadına verecek ve kadın da oradan uzaklaşacak.

Image

La Tour‘un günışığını oldukça başarılı bir biçimde yansıttığı eserde gün içinde yaşanabilecek bir olayın kompozisyonu görünüyor. Birinin yüzü görünmese de diğer dört figürün yüzlerindeki ifadeler ayrıntılarıyla aktarılmış. İnsana ilk baktığı andan itibaren sanki suça alet oluyormuş gibi bir hava veren resim, ressamın en iyi eseri olarak görülüyor.

Image

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s