Pierre-Auguste Renoir’in “Odalisque” eseri

Image

Fransız resim tarihinin önemli isimlerinden Pierre-Auguste Renoir, 1860’ların sonlarında bir Cezayir seyahati yaptı. Arap kültürüyle yakından ilgilendiği bu döneminde İslami desenlere, hat ve seramik sanatına dikkat kesildi. Sonunda bir cariye portresi olan “Odalisque” ortaya çıktı. 

Renoir‘in 1870 yılında tamamladığı “Odalisque“, ‘odalık‘ da denilen bir cariye portresidir. Model olarak çok kez birlikte çalıştığı Lise Treot‘u kullanan ressamın bu Oryantalist işi, tam yıl boyunca Salon’da sergilendi. Giyinik olmasına rağmen fazlasıyla erotik bir uzanışla resmedilen bu portrenin Salon tarafından kabul görmesi bir hayli şaşırtıcı. 69.2 x 122.6 cm ebatlarındaki kanvasa yağlıboyla yapılan “Odalisque“, Washington Ulusal Galerisi’nde sergileniyor.

Image

Osmanlı ve Arap kültürünün vazgeçilmesi olan cariyeler şehvete teşvik eden, albenisi yüksek kadınlar olarak görülürdü. Resimde de bir Cezayirli cariye görüyorsunuz. Osmanlı Dönemi’nde, 19. Yüzyıl’da Batı etkisiyle torba şalvar, üçetek, dörtetek, sim ve sırma işlemeli cepken giyen kadınlar, Renoir‘in 29 yaşındayken resmettiği bu portreye en azından Türk olanları çok benzemezdi. Eserdeki Cezayirli kadın, şalvarını dizaltına kadar çekmiş, sol dirseğinden destek alarak kışkırtıcı bir biçimde bize bakıyor.

Image

Siyah rengi uzun siyah saçlarına zıtlık veren solgun, hatta sararmış teniyle daha şehvetli bir görünüme sahip olan kadının haddinden fazla kalın boynu ve şık terliklerinin içinde rahat bıraktığı ayakları, sultanlar için ‘kadın’ kavramının hakkını veren niteliklerden. Sol arka tarafta duran meyve kasesi ve yeşil testi, özellikle testiye vuran ışığın yansıması, Renoir‘in ustalığını inceden inceye vurgular. Testi ve kasenin durduğu masanın arka tarafında ise geniş bir sedir yer alıyor. Doğu’nun desenleriyle süslenmiş sedire gelişigüzel bırakılan eşarp da Cezayirli kadın figürünün uzanışını destekler biçimde.

Image

 

One response to “Pierre-Auguste Renoir’in “Odalisque” eseri

  1. Geri bildirim: Edouard Manet’in “Olympia” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s