William Turner’in “Chichester Canal” eseri

Image

Romantik İngiliz William Turner, özgün suluboya tekniği ve peyzaj çalışmalarıyla seviliyor. 53 yaşındayken yaptığı peyzaj çalışması “Chichester Canal“, en iyi eserlerinden biridir. Edebiyat ustamız Ahmet Hamdi Tanpınar da bu esere hayrandı.

Tam adı, Joseph Mallord William Turner olan 1775 doğumlu İngiliz ressam William Turner‘in 1828’de yaptığı “Chichester Canal“ın 1829’da başka bir versiyonunu da yaptı. İngiltere’nin Güney’inde; Sussex sınırları içerisinde yer alan Chichester Kanalı‘nın uzak bir noktadan görünümü olan 65 x 126 cm ebatlarındaki bu eser, Tate Müzeler Kurumu tarafından saklanıyor.

İlk versiyonu ikincisine göre ilkbahar havasında olan eserde görünen gemi, bir Collier Gemisi. Yakıt olarak kömür kullanan bu gemiler, savaşta ve büyük yük taşıma işlerinde kullanılırdı. İngiliz Lordu George Wyndham tarafından siparişle yaptırılan resimdeki bu Collier gemisi, esere ticari bir hava katmış.

Image

Sağlı sollu ağaçlarla çevrili 26 metrelik Chichester Kanalı, ilk 1822’de kullanıldı. Yani bu eser, kanal henüz 4 yıllıkken yapılmış. Oldukça sakin ve durgun görünen bu peyzaj eserinde gökyüzü, sanki suyun yansımasıymış gibi görünmekte.

Reklamlar

One response to “William Turner’in “Chichester Canal” eseri

  1. Geri bildirim: William Turner’in “Rain, Stream and Speed, The Great Western Railway” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s