Jan van Eyck’in “St. Barbara” çizimi

Image

Bugünkü Hollanda sınırları içinde dünyaya gelen Flaman ressam Jan van Eyck‘in çok az eseri bize kadar gelebilmişse Altarpieceler’i ve portreleriyle değerini göstermeyi başarmış. Yeni teknikler oluşturan deha sahibi isimler arasında yer alan Van Eyck‘in 1395’te Maseik’te doğduğu ve soyismini de buradan aldığı tahmin ediliyor. “Azize Barbara” isimli çiziminden bahsedeceğim ressamın meşhur Altarpiece’sini parça parça tanıtmayı daha sonraya bırakıyorum.

Nicomedia, yani bugünkü İzmit sınırları içinde doğan Azize Barbara, inşaat işçileri, askerler, madenciler, topçular, askeri mühendislerin koruyucusudur. İncil‘e göre Barbara, evlenip de evini terk etmesin diye babası tarafından kuleye kapatılır. Kuleden çıkamayan Barbara, Hıristiyanlık inancını benimsediğinde vaftiz olmak için hapsolduğu kuleye doktor kılığında vaftizci çağırarak bu şekilde Hıristiyan olur. Hikaye daha farklı şekilde ilerler ama ben yalnızca Barbara‘nın başını keserek hayatına son veren babasının yıldırım düşmesi sonucu öldüğünü söylemekle yetiniyorum. İşte bu sebeplerden askerlerin, topçuların koruyucusudur ve içinde yer aldığı resimler ve pek çok tasvirinde bir kule ve zincir de bulunur.

Image

Tam adı, Johannes de Eyck olan Jan Van Eyck‘in 42 yaşındayken sunta üzerine yaptığı “St. Barbara” çizimi, ressamın Azize Barbara’ya yaptığı bir övgüdür. Babası tarafından kapatılan kulenin önünde resmedilen Barbara‘nın elinde İncil olduğunu düşündüğüm bir kitap var. Sol elinde uzunca bir çalıyı kalem gibi tutan Barbara‘nın tüm çevresini işçiler ve askerler kaplamış. Aynı figürlerden kulenin üzerinde de var. Bu figürlerin ortasında yüzünde huzurlu bir ifadeyle duran Azize Barbara‘nın elbisesi, resmi yatay olarak ortadan böldüğümüzde eserin neredeyse yarısını kaplamış. Van Eyck‘in bu çiziminde Azize Barbara‘nın koruyucu rolü yeniden karşımıza çıkıyor.

2

2 responses to “Jan van Eyck’in “St. Barbara” çizimi

  1. Geri bildirim: Jan Van Eyck’in “Arnolfini Portrait” eseri | Resim Biterken

  2. Geri bildirim: Lucas Cranach’ın “St Barbara” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s