Gustave Courbet’in “Self-Portrait with a Black Dog” eseri

Image

Daha önce “Ornans’ta Cenaze” ve meşhur otoportresi “The Desperate Man“i anlattığım Fransız sanatçı Gustave Courbet‘in bir başka otoportresinden bahsedeceğim. “The Desperate Man“den yaklaşık 2 sene önce başladığı bu eser, Salon tarafından kabul görülen ilk işi oldu.

1842 senesinde başlayıp 1844 yılında tamamladığı “Self-Portrait with a Black Dog“, Realist ressam Gustave Courbet‘in siyah bir köpekle kendisini resmettiği 46.3 x 55 cm ebatlarındaki yağlıboya eseridir. Gençlik döneminde kendini tamamen özgür hissedip tamamladığı ve bu yüzden manevi olarak önem verdiği bu otoportre, Fransa’daki Petit Palais‘te sergileniyor.

Image

Orijinal ismi “Courbet au chien noir“, yani “Courbet ve Siyah Köpek” olan resim, bir dış mekan işi. 1840’tan neredeyse 1850’ye dek yaptığı resimlerin çoğu otoportre olan Courbet, bu resmi de büyük ihtimalle Paris’te tamamladı. Bu fikrimin kaynağı, ressamın 1846’da Hollanda ve Belçika’yı kapsayan bir seyahate çıkması ve o tarihe kadarki eserlerini genellikle Paris civarında tamamlamasıdır.

Image

 

Kayalık bir alanda solundaki siyah köpekle poz veren Courbet‘e bu köpeği bir arkadaşı hediye etmiş. Sağ elinde pipo tutarak pozunu tamamlayan ressam, uzun saçlarını, şapkasını ve ipek astarlı ceketini biraz öne çıkararak kendi şıklığını takdir ediyor. Buna ek olarak gururlu ve asabi gençlik hislerini de bakışlarına ve dudak kıvrımına başarılı bir biçimde yansıtmış. Ressamın hemen arkasında duran büyük kayayla sırtı arasındaki alanda duran kitap ise Courbet‘in gururlu bakışlarını destekler nitelikte.

Image

Öte yandan Bize göre sağ arka alanda kalan arazi ve bir kısmı görünen dağ, resme derinlik katan önemli bir detay. Bulutlu günde ince ceketiyle poz verdiğine göre mevsim ilkbahar girişi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s