Ingres’in “Bonaparte, First Consul” eseri

Image

Jean Auguste Dominique Ingres‘i “Türkiye’ye gelmeden bir Osmanlı hamamını resmeden ressam” olarak tanıtmıştım. Şimdi, ressamın başka bir yeteneğini öne çıkaracağım; portrecilik. 1804 yılında tamamladığı Napolyon portresi, “Birinci Konsül” sıfatını taşıyor. Ancak bu sıfat, aslında “Birinci” değil, “Tek Konsül“dür. Çünkü 1804’e dek üç konsülle yönetilen Fransa, Napolyon otoritesiyle tek konsüle döndü.

1 Ağustos 1803 senesinde Belçika sınırları içerisinde yer alan Liege şehrini ziyaret eden ve burada 2 gün kalan Napoleon Bonaparte, Avusturya bombardımanında harap olan Amercoeur Banliyösü‘nün yeniden inşası için talimat verdi ve 300.000 Frank bütçe ayırdı. Bu Liege için çok güzel bir haberdi ve bunu kutlamak için şehrin nüfusunun iki katı kadar insan, Napolyon’u alkışlamaya geldi. İmparator Bonapart‘a minnetini sunmak isteyen halk, memleketinin en başarılı ressamlarından Jean Auguste Dominique Ingres‘e bir Napolyon portresi sipariş etti. Ingres’e poz verecek kadar vakti olmayan Napolyon, daha evvel ressam Jean-Antoine Gros‘un yaptığı portreyi Ingres‘e göndererek poz almasını rica etti. Yani Napolyon, 23 yaşındaki Ingres‘in bu portresi için model olamadı.

Image

Gros‘un 1802’de tamamladığı portreyi alarak eserine başlayan Ingres, mavi üniforma giyen uzun saçlı Napolyon‘u kırmızı üniformalı ve kısa saçlı olarak resmetti. Ayakta duran Napolyon, sol elini ceketinin içine doğru sokmuş, sağ eliyle Amercoeur Banliyösü inşası için verdiği talimatı imzalıyor. Neoklasik bir atmosferi bulunan bu eserde perspektif kusursuz. Arka planda görülen St. Lambert Katedrali, resme derinlik katıyor.

Image

1867 yılında kaybettiğimiz usta ressam Ingres‘in henüz 23 yaşındayken tamamladığı “Portrait de Napoléon Bonaparte en premier consul” ya da “Portrait of Napoleon Bonaparte, The First Council” veyahut “Bonaparte, First Consul“, Liege’deki Güzel Sanatlar Müzesi’nde sergileniyor.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s