Vincent Van Gogh’un “The Potato Eaters” eseri

Image

Hollandalı usta Vincent Van Gogh, ölmeden 5 yıl önce bir yağlıboya eser yaptı. Evrensel olarak ressamın başyapıtı görülen “The Potato Eaters“, Amsterdam’daki Van Gogh Müzesi‘nde sergileniyor. Aile olduğu düşünülen bir grup insanın hep birlikte patates yemesiyle oluşan kompozisyonda perspektif yok, empati var. 

1883 yılında memleketinin sınırları içerisindeki mütevazı bir kasaba olan Nuenen’e giden burda 2-3 sene kadar yaşayan Van Gogh, 1885 yılının Nisan ayında tamamladığı “The Potato Eaters“, orijinal ismiyle “De Aardappeleters” için kardeşi Theo’ya “…Gördüğüm şeyin bendeki izlenimini vermeliyim” dedi ve başardı da. Başardığını bu denli rahat söyleyebilmemin sebebi, akademili dostlarının Van Gogh‘u orantı konusunda eleştirmesi.

Image

Resme kahverengi, koyu yeşil ve griden oluşan bir karanlık hava hakim. Barok Dönemi eserlerinde kullanılan ‘mahzen aydınlatma’ tekniğini andıran bu görüntüde ışık, tavana asılı gazyağı lambasından geliyor. Lambanın ışığı, masadaki patates tabağına ve figürlerimizin yüzlerine vuruyor. Hemen önümüzde bulunan masaya geçmeden odanın ilerisinden bahsetmeye devam etmek istiyorum. Tek göz odalı bir ev olduğunu düşündüğüm bu yerin duvarlarında mutfak için işlevsel olan raflar var. Bize göre sağ tarafta, tavana monte edilmiş sepetin içinde kaşıklar görünmekte. Sol kısımda ise İsa’lı bir tablo ve saat var. Saat 7, yani 19:00‘ı gösteriyor.

Image

Masaya gelelim. Tam karşımızda duran iki kadın figürü net olarak bize doğru dönük. Soldaki erkek figürü yandan, sağdaki kadın figürünü 4/3 olarak betimleyebileceğim bir açıyla görüyoruz. Tam önümüzde, ayakta duran küçük kız çocuğu figürü ise bize tamamen arkasını dönmüş. Toplamda 5 figür var ve hepsi köylü giysileri giymiş. Masada büyük bir tabağın içinde patatesler var. Bu patatesler, emekçi beş köy insanının kendi yetiştirdiği ürünler.

Image

En sağdaki kadın figürünün elinde kahve demliği var ve önünde duran dört beyaz fincana kahve dolduruyor. Kadının yorgun yüzü (kimine göre gülüyor) dinlenip yemek yiyebilmenin rahatlığına henüz erişmemiş. Oldukça dalgın ve bu sebepten doldurduğu kahve, fincandan her an taşabilir. Tam karşımızda, sağda duran figür ise kahve fincanı tutuyor. Kahve dolduran kadına bakan bu figür, sanki kahvesini kadına sunar gibi duruyor. En soldaki iki figür ise ellerindeki çatalla patates yemeye hazırlanıyor.

Image

İlk bakışta depresifmiş gibi görünen bu karanlık oda, beraber yemek yemenin huzuruyla dolu. Elleri, iş görmenin eskiliğiyle kemiklenen bu köy insanları, emek mahsullerini yemenin hazzını yaşıyorlar. Resimde ifadeleri veren, dikkat ederseniz hep renkler ve Van Gogh renklerinin koyu tonlarını tercih etmiş. İfade ve elleri üzerinde çok çalıştığı insan figürlerini yaparken ustamız, 20’ye yakın taş baskı, pek çok karakalem çalışması yaptı ve günlerce patates yiyen köylüleri seyretti.

Image

Eleştirmenler ve dostlarının söylediklerinin aksine bu resim, Van Gogh‘un diğer eserleri gibi bir ustalık örneğidir. Sanatın iç içe olduğu insan hisleri burada net bir şekilde görülmektedir ve bu resim, tam bir empati eseridir.

Reklamlar

One response to “Vincent Van Gogh’un “The Potato Eaters” eseri

  1. Geri bildirim: Vincent Van Gogh’un “The Green Parrot” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s