Henri Rousseau’nun “Carnival Evening” eseri

Image

Eserleri İlkelcilik akımına dahil edilen özgün Fransız ressamlardan Henri Rousseau‘nun “Tiger in a Tropical Storm” eserini hatırlarsınız. Yine Rousseau‘dan ve hayalgücünden bahsedeceğim ancak bu kez daha bizden bir kompozisyonuyla karşımıza çıkacak usta. 41 yaşında başlayıp 42’sinde bitirdiği 117 x 89.5 cm ebatlarındaki “Carnival Evening“, Philadelphia Sanat Müzesi‘nde sergileniyor. 

Orijinal ismi “Une Soiree au Carnaval” olan eser, Henri Rousseau‘nun Sürrealizm yeteneğini gözler önüne seren işlerinden biri. Picasso dahil pek çok büyük ressamın hayranlığını kazanan Rousseau hem eserleriyle hem de başına buyruk, söz dinlemez karakteriyle yorumcular tarafından alaya alınmışsa da ressamın değeri göreceli de olsa anlaşılmıştır.

Image

Karnavallar eğlenmek için gerçekleşir. Karnavala giden insanlar eğlenmek zorundadırlar ve eğlenmeden evlerine dönmezler. Rousseau‘nun eserine bakınca karnaval kostümü giymiş bir çift görüyoruz. Alacakaranlıkta, ormanın içinde resmedilen çift, üzerlerindeki hareketli kostümlere rağmen durgun, hatta hüzünlü bir duruşla durmaktalar. Başları önünde, karnavaldan dönen çiftten başka ormanda hiç kimse yok.

Image

Parlayan ayışığının yarattığı büyüleyici hava ile karanlık ve gizemli orman, Rousseau‘nun eserinde muhteşem bir kontrast yakalamış. Yine tel yardımıyla yaptığını düşündüğüm ağaç dalları oldukça detaylı. Ağaçların kuru kara gövdeleriyse ormana çorak bir hava katmış. Buranın Paris ormanlarının bir kısmı olması yüksek bir ihtimal. Resimdeki kadın ve koni şapkalı, bastonlu erkek figürünün modelleriyse meşhur Harlequin Pierrot ve sevdiceği Columbine olabilir.

Image

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s