Zygmunt Waliszewski’nin “Self-Portrait in Red Headwear” eseri

Image

Resim tarihinde Polonya’ya fazla yer yok. Yine de 20. Yüzyıl’da eser veren bir ressamdan bahsetmek istiyorum. Zygmunt Waliszewski, Japonizm etkisiyle çizdi, Van Gogh‘a bakarak boyadı. Ressamın 1929 yılında yaptığı otoportresi, sanat anlayışının özeti niteliğinde. 

Bir grup Polonyalı ressamın her türlü akım ve anlayıştan sıyrılarak tam bağımsız bir sanat anlayışını benimsedikleri, ama velakin Dışavurumcu Fransızlar‘ın etkisinden kurtulamadıkları Kapistler Grubu‘na (veyahut “Colouristler“) üye olan Waliszewski, 39 yıllık ömrüne onlarca yağlıboya eser sığdırdı. St. Petersburg doğumlu Waliszewski‘nin 32’sinde yaptığı “Autoportret w czerwonym zawoju” (Self-Portrait in Red Headwear), Varşova Ulusal Müzesi‘nde sergileniyor.

Vincent Van Gogh hayranı olduğunu belirttiğim Waliszewski‘nin bu pozu, Van Gogh‘un otoportrelerinde verdiği pozları andırıyor. Dik ve net duruşlu, yüzünün ciddi ifadesi ve bizden başka bir yere bakan gözlerde gerçekten de ustanın otoportrelerinin etkisi olmuş. Kırmızı renkli kavuğu andıran şapkasıyla kendi odasında poz verdiğini düşündüğüm ressam, bu eserini Varşova’da tamamladı.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s