Caravaggio’nun “Boy with a Basket of Fruit” eseri

Image

Hile yapan kart oyuncuları ve müzik yapan oğlanları konu alan iki eserinden bahsettiğim Caravaggio‘nun “Boy with a Basket of Fruit“, yani “Meyve Sepetli Çocuk” eserinden söz edeceğim. Nerede görseniz tanıyacağınız türden bir ressam olan Caravaggio‘nun bu tablosundaki meyveler, öncesi ve sonrasında yaptığı natürmortlarla bütünleşip “Caravaggio meyveleri” diye bir kavram ortaya çıkardı. 

Tam ismi Michelangelo Merisi da Caravaggio olan ve 1571 doğumlu olduğuna inanılan İtalyan ressamımız kendinden 6 yaş küçük arkadaşı Mario Minniti‘yi bu resminde model olarak kullandı. Resim yapılırken model, 16 yaşındaydı. Ayrıca, yukarıda sözünü ettiği “The Musicians” eserinde de yine Minniti var. Roma’daki Borghese Galerisi‘nde sergilenen 70 x 67 cm ebatlarındaki yağlıboya eser, 1593’te yapıldı.

Image

Üzerinde dönem genç erkeklerince giyilen beyaz geniş yakalı gömleklerden bulunan genç adam, elinde bir meyve sepeti tutuyor. İçinde yeşil ve siyah üzüm, kara incir, şeftali, ikiye bölünmüş nar, muşmula, armut ve meyve ağacı yaprakları bulunan bu zengin sepete sağ koluyla sıkıca sarılmış. Kıvırcık saçları dağınık, kendi haline bırakılmış. Aralanmış dudakları ve hafif baygın gözleriyle tutkulu bir yüz ifadesi veren genç adam, sepeti birine sunar gibi görünüyor.

Image

Caravaggio‘nun ‘Cellar‘ denilen mahzen ışığı tekniğini kullanarak yaptığı tabloda dengeyi bozan yalnızca çocuğun olduğundan daha kalın duran boynu ve dış yukarı doğru çıkan kürek kemikleri. Bu detayları 16 yaşında bir gencin olgunlaşıp erkekliğe gidişi şeklinde yorumlayabiliriz.

Reklamlar

2 responses to “Caravaggio’nun “Boy with a Basket of Fruit” eseri

  1. Geri bildirim: Caravaggio’nun “The Calling of St. Matthew” eseri | Resim Biterken

  2. Geri bildirim: Caravaggio’nun “Conversion on the Way to Damascus” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s