Jean-François Millet’in “The Gleaners” eseri

Image

Jean-François Millet, 1814’te Normandiya’da dünyaya geldi. 60 yıllık yaşamının üçte ikisini resme adayan Millet, 43 yaşında başeserini yaptı. “Des glaneuses“, yani “Başak Toplayan Kadınlar“, Millet‘in içindeki köy ve köylü sevgisinin bir ifadesidir. 

1857’de tamamladığı “The Gleaners“, Jean-François Millet‘in Barbizon resimleri arasında yer alır. Köy manzaraları ve köylü yaşamını içeren bu Barbizon resimlerine daha sonra başka ressamlar da katıldıysa da Millet‘inkilerin yeri başkadır. Uzun süre Salon tarafından reddedilen 84 x 111 cm ebatlarındaki bu realist eser, şu an Orsay Müzesi‘nde sergileniyor.

Image

Hayatını Fransa’da geçiren Millet, olgunluk çağında hayallerinin peşinden giderek Barbizon’a yerleşti. Köy yaşamını öğrenmek ve köy insanının mücadeleci yaşamına tanıklık etmek için büyük bir arzu duyan ressamımız, 40’larında tamamladığı “The Gleaners” ile yalnızca şaheserini vermedi, aynı zamanda işçi sınıfının yaşantısını hiyerarşinin üst basamaklarına da gösterme imkanı buldu.

Image

Resimde üç kadın görüyorsunuz. Köylü oldukları açıkça belli bu kadınlar, hasat zamanı olduğu için başak topluyor. Yüzleri görünmeyen kadınlar, işçi sınıfının temsil ettiği bazı değerleri hatırlatıyor. Emekçi ve mücadeleci köy insanları, kadın, erkek demeden yaşamak için çalışıyorlar. Dönemin sözü geçen üst sınıf insanları, bu gerçeği görmek istemedikleri için eseri ağır cümlelerle eleştirdiler.

Image

Millet‘in çok sevdiği köy yaşamına ait bir sahne olan “The Gleaners“in arka planında küçük çaplı başak dağları oluşmuş. Hasat zamanını bekleyen köylüler, satmak için topladıkları buğdayları taşımaya çalışıyorlar. Gün ışığını açık gökyüzünden alan bu resim, Realizm akımına verilmiş en mühim işlerden biridir.

Image

2 responses to “Jean-François Millet’in “The Gleaners” eseri

  1. Geri bildirim: Jean-François Millet’in “Haystacks: Autumn” eseri | Resim Biterken

  2. Geri bildirim: Jean-François Millet’in “Haunting Birds at Night” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s