Georges Seurat’ın “La Seine A La Grande Jatte” eseri

Image

Georges Seurat, bir Fransız ressamıdır. Art İzlenimclik dediğimiz akıma ‘Noktacılık‘, yani Puantilizm tekniğini getiren bu ressam, yalnızca 31 yıl yaşadı. İlk sergisini 24’ündeyken Salon‘da açan Seurat‘ın “La Seine A La Grande Jatte” eserinden söz etmeye çalışacağım. Yukarıda söylediğim Puantilizm tekniği işte bu eserle ortaya çıktı.

1859 yılında Fransa’da doğan ve 1891’de memleketinde son nefesini veren Georges Seurat, sanat yaşamına heykel ve resim eğitimi alarak başladı. Yani o, okulunu bırakıp kendini resme veren Fransız İzlenimciler’den değildi. Resme başladığında en çok uğraştığı şey, ışık bilimi diye tabir edebileceğimiz optik ile renkler arasındaki ilişkiydi. Zaten Puantilizm de yıllarca kafa patlattığı bu meseleden doğdu.

Orijinal ismi “La Seine à La Grande Jatte” (La Grande Jatte) olan ve Türkçe’ye “Grande Jatte’ten Seine Nehri” olarak çevrilen 207.6 x 308 cm gibi dev boyutlara sahip bu esere dair söylenecek çok fazla bir şey yok. Eserin güzelliği, yüksek çözünürlüklü bir versiyonuna yakından bakıldığı takdirde ya da yerinde, yani Chicago Sanat Enstitüsü’nde görülerek anlaşılabilir.

Image

Kabaca bahsetmem gerekirse, burası Seine Nehri üzerindeki Jatte Adası‘ndan bir mesire yeri. Bize göre sağ tarafta çok sayıda uzun gövdeli ağaç var. Ada olduğu için her yanı Seine Nehri‘yle çevrili alanda küçük yelkenli ve yelkensiz kayıklar geziyor. Hemen önümüzde iki küçük su birikintisi var bu birikintilerin üzerine dev bir ağaç gölgesi düşmüş. Önümüzde, diğerine oranla daha geniş görünen birikintiye güneş vuruyor ve bu hayranlık uyandırıcı bir parıltıya sebep olmuş. Seurat‘ın su birikintilerini güneş ışınının güzelliğini vurgulamak için yaptığı belli.

Image

Bugün evlerin kapladığı bir semt haline gelen bu alan, Seurat‘ın elinden noktalar halinde yapıldı. İnsana dinginlik veren, sanki cennetten alınmış bir görüntüymüşçesine kalabalığın kaosundan uzak görünen bu manzara, ışık tekniğini vurgulamak ve renkleri daha parlak göstermek amacıyla beyaz bir çerçeveyle sergileniyor.

Reklamlar

One response to “Georges Seurat’ın “La Seine A La Grande Jatte” eseri

  1. Geri bildirim: Georges Seurat’ın “Jeune Femme Se Poudrant” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s