Frida Kahlo’nun “Self-Portrait with Cropped Hair” eseri

Image

Modern Meksika ressamlarından Frida Kahlo‘nun dünyada geçirdiği 47 yıl, resim sanatına başka bir sayfa açmış; çağdaşlarını ve kendisinden sonraki nesli ciddi anlamda etkilemiştir. Bir sanatkarın başarısını ölçme yollarından biridir bu ve Frida da bu dersi başarıyla vermiştir. Genelde otoportre yapan Frida‘nın “Maymunlu Otoportre“sini hatırlattıktan sonra 1940’ta bitirdiği bir başka otoportreden bahsetmek istiyorum. Genelde geleneksel kıyafetler, şık elbiseler içinde, topuzlu örgülü saçlarıyla gördüğümüz Meksikalı ressam, “Self-Portrait with Cropped Hair“de fazlasıyla maskülen. 

1939 yılının Kasım ayında kocası Diego‘dan sadakatsizlik sebebiyle boşanan Frida‘nın iç dünyasına resimlerinden girebiliyoruz. Bu dünyada hayatın üstüne üstüne giden kadınlığı darbe almış kalbi kırık bir kadın var. İşte 1940 yılında yaptığı otoportresi bu hislerine tercüman oluyor. Diego‘nun siyah takımıyla poz veren Frida, Diego‘nun kendisinde en çok sevdiği şey olan saçlarından feragat etmiş. 40 x 28 cm ebatlarındaki yağlıboya eser, New York Modern Sanatlar Müzesi‘nde sergileniyor.

Resme baktığımızda bir odanın ortasındaki sarı renkli sandalyede oturan Frida’yı görüyoruz. Zemin kahve tonlarında, duvar kağıdı gökyüzünü andıran tonlarda. Frida‘nın kıyafetleri, hem kendisi için hem de bir kadın için alışılmışın dışında. Çünkü Frida Diego‘nun siyah takım elbisesini giymiş. Ceketin içinde koyu kırmızı bir gömlek var. Kulağındaki küpeler tek kadınsı objeler. Frida‘nın yüzünde net bir mutsuzluk ve meydan okuma ifadesi yerleşmiş.

Image

Sağ elinde bir makas tutan Frida‘nın sağ elinde örgü tutamı görünüyor. Zaten zemin de parça parça kestiği saçlarıyla kaplı. Yerde, sandalyenin bize göre sol tarafında saçından kestiği diğer bir örgü parçası, resme daha da dramatik bir hava veriyor. Diego‘dan boşandıktan sonra yaptığı ilk otoportre olan bu resimdeki maskülen görünümüyle Frida, kadınlık gururuna vurulan darbeye bu şekilde meydan okuyor. Bunu resmin üstündeki notalarıyla verilen şarkı sözüyle destekliyor.

Image

Mira que si te quise, fué por el pelo, Ahora que estás pelona, ya no te quiero” sözleri, Türkçe’ye “Bak, eğer seni sevseydim sebebi saçların olurdu. Şimdi kelsin, artık seni sevmiyorum” şeklinde çevriliyor. “Self-Portrait with Cropped Hair“, özetle; kocaman bir odanın ortasında boşandığı kocasının takımını giyerek yalnız başına oturan Frida Kahlo.

Reklamlar

One response to “Frida Kahlo’nun “Self-Portrait with Cropped Hair” eseri

  1. Geri bildirim: Frida Kahlo’nun “The Broken Column” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s