Henri Matisse’nin “Still Life with Books and Candle” eseri

Image

1954’te kaybettiğimiz Fransız ressam Henri Matisse‘yi ilk “Şapkalı Kadın” ile tanıtmaya çalışmıştım. Adı Fovizm akımıyla art arda zikredilen ressamın sıradan bir eseri, bir ‘günlük yaşam’ tablosundan bahsedeceğim. “Still Life with Books and Candle” adlı bu eser, adından da anlayacağınız gibi birkaç kitap ve bir mumun yanında gazete ve masa örtüsünden başka bir şey içermiyor. Yine de zevkle derinleştireceğim.

Matisse‘nin 21 yaşındayken, yani resme ciddi manada yeni başladığı zamanlardan olan “Still Life with Books and Candle“, 38 x 45 cm ebatlarındaki kanvas üzeri yağlıboya tekniğiyle, 1890 senesinde tamamlandı. Ressamın kendi odası olduğu tahmin edilen eserdeki mekan, karanlık bir atmosfere sahip. 

Image

Biri solda açık olmak üzere farklı cilt ve boyutlarda yedi kitabın durduğu masaya işlemeli koyu kırmızı renkli bir masa örtüsü serili. Masa örtüsünün üzerine gelişigüzel bırakılan gazete dikkat çekiyor. Masada duran Republique Française gazetesi, Fransız hükümetinin resmi gazetesidir. Matisse‘nin masaya bıraktığı bu gazete, ressamın 21 yaş politik duruşunu gösteriyor. Üst üste dizili kitapların yan tarafında duran şamdanın içindeki yarısı bitmiş mum sönük durumda. Dolayısıyla resimdeki ışığın kaynağı mum değil. Masayı bir yapay aydınlatma aracının ışıklandırdığını düşünüyorum.

Image

19. Yüzyıl’da hızla modernleşmeye başlayan resim sanatına verdiği bu geleneksellikten kopamamış eser, özel koleksiyonda saklanmakta.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s