Leonardo Da Vinci’nin “Portrait of a Musician” eseri

Image

Erken Dönem İtalyan Rönesansı‘nın başlatıcısı olarak kabul ettiğimiz Leonardo Da Vinci‘nin yaşam öyküsü hakkında bir şeyler yazmıştım. Bir hezarfen olan Da Vinci, 33 ya da 38 yaşında mı olduğu tam olarak bilinmiyor; bir müzisyen portresi yaptı. Ahşap üzeri yağlıboya tekniğiyle tamamladığı eserdeki modelin kimliğine dair kesin bir bilgi ve ortak bir kanı yok. Sanat tarihçileri, resmin, Da Vinci’nin otoportresi olduğunu söylüyor.

Portrait of a Musician“, Türkçe’de “Bir Müzisyenin Portresi” adlı bu eser, 1485 ya da 1490 yılında tamamlanmış. Yapılan incelemelere rağmen tarih hakkında kesin bir bilgi yok. Buna ek olarak resmin boyasının sonradan ekleme olduğu düşünülüyor. Da Vinci‘nin boyama stilini tanıyan uzmanlar, özellikle portrenin yüz kısmında bir başkası tarafından ekleme yapıldığına inanıyorlar. 31 x 43 cm ebatlarındaki eser, Milan’daki Biblioteca Ambrosiana’da sergileniyor.

Image

Dönemin müzisyenlerine uygun olarak giyindiği görülen müzisyen, kırmızı bir kep takmış. Hafiften alnına doğru kaymış. Müzisyenin uzun kıvırcık saçları, çeyrek profilden gördüğümüz yüzü ve ileri doğru bakan gözleri, Da Vinci‘nin ustalığını bir kez daha gösterir. Gövdesinin bir kısmına kadar gördüğümüz müzisyen, uzun bir kaftan giymiş. Elinde tuttuğu, nota kağıdı. Elleri demişken, insan anatomisine yıllarını veren ressamın, eli ne kadar kusursuz boyadığına dikkat edin.

Image

Sanat tarihçileri tarafından Milan Katedrali Orkestra Şefi Franchino Gaffurio (uzun adı; Franchinus Gaffurius ve Leo’dan 1 yaş büyük) olduğu düşünülen bu müzisyenin keşiş Leonardo Da Pistoia ya da Ambrogio De Predis veyahut Giovanni Antonio Boltraffio olduğu da ihtimaller dahiline alınıyor. Aynı tarihçiler, eserin tamamlanmamış, bitirilmeye yakın olduğunu da söylüyor. Bir başka tarihçi grup da eserdeki modelin Da Vinci’nin kendisi olduğuna inanıyor. Geniş alın, yatay biçimli kaşlar, dudak kıvrımları ve küçük çenesiyle 30 – 35’lerindeki Da Vinci‘yi andırsa da bu sav ispatlanmış değil.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s