Marc Chagall’ın “La Mariée” eseri

Image

Beyaz Rusya’dan, biraz Fransa’dan ama tamamen Yahudi olan Marc Chagall, Modern Sürrealizm temellerini atan sanatkarlardan biriydi. 1985’te kaybettiğimiz Chagall, 63 yaşında guaj ve pastel boyayla bir gelin resmetti. “La Mariée” adlı bu tablo, şu an Japonya’da özel bir koleksiyonda saklanıyor. 

İngilizce’ye “The Bride“, Türkçe’ye “Gelin” olarak çevrilen resim, Chagall‘ın olgunluk dönemi nimetlerinden. 68 x 53 cm ebatlarındaki eserde ‘Gerçeküstücülük‘ dediğimiz Sürrealizm, ‘Fovizm‘ dediğimiz İlkelcilik ve hafiften Kübizm tekniği görüyoruz. Büyüdüğü Vitebsk şehrine çokça gönderme bulunan eserde ringa balığı ticareti yaparak ayda 20 rubleyle aile geçindirmeye çalışan emekçi babası Zachar’a da hoş bir atıf vardır.

Image

Resmin odak noktası gelindir. Kendi haline bırakılmış uzun koyu renkli saçları, kırmızı gelinliği, beyaz uzun duvağı ve çiçek buketiyle bu gelin, sanki bize doğru geliyormuş gibi görünüyor. Bu, Chagall‘ın başkarakter olan gelin kızı bize sunuşudur. Peki gelin kızımız niçin kırmızı giyinmiş? Bu bir Yahudi töreniyse cevabı geleneklerinde aramak gerek, ancak kırmızı gelinliğin ‘bekaret‘ simgesi olduğu bilinen bir gerçektir. Gelinin kırmızı giyinmesine biçilen bir başka anlam da dehşet, felakettir. Yani, kötü bir şeyler olacak hissi. Bu hissi arka plandaki kasvetli hava destekliyor.

Image

Resmin sol kısmında gökyüzü lacivertinde takım giymiş bir adam görünüyor. Adam, havada uçar pozisyonda ve gelinin fazla uzun olan beyaz duvağını düzeltiyor. Sağ tarafa geldiğimizde ise keçi başlı bir adamın viyolonsel çaldığını görüyoruz. Bu keçi başlı adam ve gelin figürü, ressamın pek çok eserinde var. Resmin alt tarafındaki tavuğun da çocukluğunu kırsal bir alanda geçiren ressamın geçmişine yaptığı bir gönderme olduğunu düşünüyorum.

Image

Arka planda daha sürrealist çizgilere rastlayacaksınız. Mesela sağ arkada klarnet çalan bir adam ve onun da arkasında gölge gibi yalnızca çizgi halinde görünen bir başka adam var. Sağ yukarda ise bir ringa balığı var. Elindeki küçük edevatla balık, sanki müziği yönetiyormuş izlenimi veriyor. Resmin içinde fazlasıyla müzik var, ancak bu bile gri, lacivert ve mavi renkleriyle boyanan arka plandaki hüzne hüzün katıyor.

Image

 

Daha da arkaya gidebiliriz, çünkü Chagall‘ın gelini öne çıkarması, arka plana derinlik katmış. Derinliği destekleyen evler ve bir de kilise görüyoruz. Yukarıda bahsettiği Vitebsk şehrinin fotoğraflarına bakarsanız bu şehirde de çok fazla kilise olduğunu görebilirsiniz. Bu da bir gönderme olabilir ya da Chagall, yalnızca ‘düğün‘ etkinliği hatırlatıyordur.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s