Frida Kahlo’nun “Self-Portrait with a Monkey” eseri

Image

1907 doğumlu Frida Kahlo‘yu tanımak isteyenler, yaşam öyküsünü okumadan evvel otoportreleriyle vakit geçirmeliler. Çünkü “Frida Kahlo” kişisi, otoportreleridir. Bu sebepten ben de “Yaralı Geyik” eserinden bahsettiğim bu Meksika güzelinin 31 yaşındayken yaptığı bir otoportresinden söz edeceğim. Masonit üzeri yağlıboya tekniğiyle tamamlanan eser, şu an New York’taki Albright-Knox Sanat Galerisi’nde sergilenmekte. 

Frida‘nın hayatını yazmaya çalışırken eşi Diego‘nun doğuştan bir ‘kadınsever‘ olduğuna değinmiştim. 1937 yılında Diego‘dan ayrılan Frida, bu dönemlerde hep kendini resmetti. 1937, 1938 ve 1939’da yaptığı eserlerinde gördüğümüz kırık kalpli kadın bakışlarının kaynağı budur. Seçtiğim “Self-Portrait with a Monkey” de bunlardan biri. 40.6 x 30.5 cm ebatlarındaki eser, 1938 yılının Ekim ayında tamamlandı.

Image

1938’de Amerika’da ilk sergisini açan ve hatta Levy Galerisi‘nde sergi açan ilk kadın ressam olan Frida, bir maymunlu otoportresini de sergilenmişti. Sanat eserleri koleksiyoncusu olan Conger Goodyear, sergideki bu otoportreyi çok beğendi ve satın almak istedi. Lakin resim satılmıştı ve Frida, Goodyear‘in gönlü olsun diye ona bu yukarıda gördüğünüz eseri yaptı. Bu eser, ilkinden farklı olarak Meksika kültürü kokuyordu ve Goodyear bu resmi çok beğendi.

Image

Orijinal ismi “Autorretrato con un Mono” olan, İngilizce’ye “Self-Portrait with a Monkey“, Türkçe’ye de “Maymunlu Otoporte” olarak çevrilen eserde odak noktası, boyun hizasından kesilen Frida‘nın başıdır. Saçları Meksikalı kadınların yaptığı gibi yukarıdan topuzla toplanmış, boynuna yine Meksika’nın geleneksel takılarından bir kolye takmış ve geniş yaka beyaz bir bluz giymiş. Siyah saçlarındaki yeşil tonları, yine yerel halkın kültürünü yansıtıyor.

Image

Odak nokta Frida‘nın başı olmasına rağmen resimde bize duyguyu veren Frida‘nın sağından boynuna el atmış maymun figürüdür. Meksika mitolojisine göre sanattan ayrı düşünülemeyen Maymun, aynı zamanda Şehvet‘in sembolüdür. Ben resimde Frida‘ya destek olan bir dosttan başkasını göremiyorum. Zaten bu maymun da Diego‘nun Frida‘ya hediye ettiği maymun, Fulang-Chang‘dır.

Arka plana gelelim. Büyük yeşil yapraklar, bizi kapalı bir alan havasına soksa da burası bir bahçe veya orman. Yeşil yapraklar, Frida‘nın hayatı boyunca kendini hep ait hissettiği Mavi Ev‘in bahçesini çağrıştırıyor. Kendini çok yalnız hissettiği bu dönemde yaptığı eserde Mavi Ev‘e yaptığı gönderme oldukça anlamlı.

Reklamlar

2 responses to “Frida Kahlo’nun “Self-Portrait with a Monkey” eseri

  1. Geri bildirim: Frida Kahlo’nun “Self-Portrait with Cropped Hair” eseri | Resim Biterken

  2. Geri bildirim: Frida Kahlo’nun “The Broken Column” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s