Paul Cezanne’nin “Rideau, Cruchon et Compotier” eseri

Image

O hepimizin babasıydı“.

Paul Cezanne için söylenen bu sözün sahibi Henri Matisse ile Pablo Picasso. Bunu, Cezanne‘nin Kübizm akımının temellerini atmasından çok bakış açısı ve tekniğine olan hayranlığını dile getirmek için söylüyorlar. Yukarıda, dünyanın en pahalı eserleri arasında yer alan “Rideau, Cruchon et Compotier“i görüyorsunuz. Esere yüksek rakamlar biçen, Matisse ile Picasso‘nun Cezanne‘de gördüğü şeydi.

1906 yılının Ekim ayında hayatını kaybeden Fransız ressam Paul Cezanne, 54 – 55 yaşlarında tamamladığı “Rideau, Cruchon et Compotier“, İngilizce’ye “Curtain, Jug and Fruit Bowl“; Türkçe’ye “Testi, Perde ve Meyve Tabağı” olarak çevrildi. 60 x 73 cm ebatlarındaki bu yağlıboya eser, Whitney Aile Müzesi’nde saklanıyor.

Image

Resimde sarı ve turuncu tonlarında bir ahşap masa var. Tek çekmeceli masanın üzerinde, bize göre sağ tarafında beyaz bir tabak duruyor. Tabağın içinde elmalar ve portakallar duruyor. Sola doğru gittiğimizde pembe, mavi, gri ve açık kahve renklerinin karışımıyla boyanan bir testi durmakta. Testinin ön solunda meyveler dağılmış . Resmin soluna doğru gidince bir perde görüyoruz. Koyu renkli perde, sanki yukarıdan kopmuştur ve testiyle temas halindedir.

Image

Bu dağınıklık, ilk başta sanki özensiz bir görünüme sahipmiş gibi rahatsızlık verir, bir nebze düzeltme isteği uyandırır. Ancak ikinci bakışta armutlar, elmalar, limonlar ve portakalların üzerinde dağınık durduğu beyaz bez ve masanın bir meyve karnavalı yarattığını düşünürüz. Meyvelere vuran ışık, Cezanne tarafından kusursuz yansıtılmıştır. Sanki meyveler yukarıdan atılmış gibidir. Düşecekmiş gibi görünen meyveler, bizi tetikte tutsa da denge kusursuzdur.

Image

Buraya kadar her şey birkaç meyve, kopuk bir perde, masa ve testi gibi görünse de Cezanne için bu eser yepyeni bir teknik, bir nevi kendi rönesansıydı. Parlak ve canlı renkler yaşıyordu ve ‘karmaşık hisler‘, Cezanne‘nin yansıttığı gerçekçilikle bir uyum yakalamıştı.

3 responses to “Paul Cezanne’nin “Rideau, Cruchon et Compotier” eseri

  1. Geri bildirim: Paul Cezanne’nin “The Kiss of the Muse” eseri | Resim Biterken

  2. Geri bildirim: Bir anekdot 12: Paul Cezanne’nin Aix-en-Provence’deki atölyesi | Resim Biterken

  3. Geri bildirim: Paul Cezanne’nin “The Black Marble Clock” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s