Pablo Picasso’nun “Child with a Dove” eseri

Image

Pablo Picasso, uzun ömürlü ressamlarımızdandır. Ömrünün büyük bir kısmını geçirdiği Fransa’dan çıkma bir Fransız değil, İspanyol’du. 1973’te kaybettiğimiz ressamın 21 yaşındayken yaptığı bir yağlıboya eserden bahsedeceğim. İsmi “Child with a Dove” ve tam bir ‘ne görüyorsanız o’ resimlerinden. 

1881 yılının Ekim ayında Malaga’da doğan ve doğduğu gün öldüğü zannedilen Pablo Picasso, tam 91 yıl yaşadı. Pek çok eser yaptı ve hepsinden önemlisi kendi dehasını keşfederek tarzını yarattı ve ustalığı dünya çapında kabul gördü. Yukarıda da söylediğim gibi yaşamının büyük kısmını geçirdiği Paris’in büyüsüne kapıldığı ilk yıllar olan 1901 yılında Pablo, meslektaşı Francisco Iturrino ile Ambroise Vollard Galerisi‘nde açacağı sergi için “Child with a Dove“yi yaptı. Ressamımız çok heyecanlı ve 21 yaşındaydı.

Image

Tanıyanlar, Picasso‘nun en özel gördüğü rengin mavi olduğunu söylüyor. Bu rengin onun için anlamı, “gelip geçicilikten uzak, dünyevi olmayan ve Tanrısal olan; hüzün ve melankoli”ydi. Bunu, 21’inden 24’üne dek resmettiği eserlerin çoğunda; “Mavi Dönem” olarak adlandırılan zaman dilimi içerisinde verdiği eserlere bakarak anlayabilirsiniz. Bahsedeceğim eser de bu döneme denk düşer, fakat dönemi çok da yansıtmaz.

Image

Fransızca’sı “L’enfant au pigeon” olan ve Türkçe’ye “Çocuk ve Kuğu” olarak çevrilen resme baktığımızda elindeki kuğuyu şefkatle tutan bir çocuk görüyoruz. Yerde renkli bir top duruyor, gökyüzü mavi ve çimler yeşil. Burası bir dış mekan. Turuncuya dönük rengi ve erkek kesim saçlarıyla çocuk, büyük ihtimalle kız. Ya da ressam burda bir ‘küçük Aziz‘ resmetmiş olabilir. Masumiyet ve saflığın simgesi olan ‘kuğu’ ve çocuğun meleği andıran uzun beyaz elbisesi bunu destekler nitelikte. Renklerin parlak tonlarını tercih eden Picasso‘nun bu eserini inceleyenler, boyanın kat kat olduğunu söylüyorlar. Bu, ressamın aslında başka renkler kullandığı, sonra vazgeçip üzerine tekrar boya yaptığını göstermekte.

Basit ve yalın bir eser olan “Child with Dove“, 73 x 54 cm ebatlarına sahip ve Londra Ulusal Galeri’de sergileniyor.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s