Paul Cezanne’nin “Montagne Sainte-Victoire” eseri

Image

Fransız ressam Paul Cezanne peyzajları, ressamın diğer tüm işlerinden apayrıdır. Hergün resim yapmak için evinden çıkan ve yine bu amaçla evden çıktığı bir yağmurlu günde zatürree olup 67 yaşında hayatını kaybeden Cezanne, 56’sında bir peyzaj işi yaptı. Fransa’nın Provence Alpes Cote d’Azur Bölgesi‘ndeki Sainte-Victoire Dağı Yolu’nu resmettiği “Monte Sainte-Victoire” adlı eserini 1895’te tamamladı. 

Bahsettiğim yer, memleketinin Güney kısmında yer alıyor. Cezanne‘nin yıllarca yaşadığı bu yer, bilhassa bu dağ ve dağ yolu, ressam tarafından onlarca kez hem sulu hem de yağlıboya tekniğiyle resmedildi. Cezanne buraya aşıktı. Bu aşk, 2008 yılında dağların arasına yapılması planlanan tren yoluna tepki gösteren torunu Philippe Cezanne‘ye de aşılanmıştı. 2020 yılında biteceği açıklanan daha sonra yapımından vazgeçilen demiryolu için Philippe “Dedemin resimlerinden demiryolu geçirtmem” diye tepki göstermiş.

Image

Resme bakınca Sainte-Victoire Dağı, geniş bir vadi, tümsekler, kıvrımlar, tepe üstüne tepe, evler ve ağaçlar görüyoruz. Bu, kusursuz bir peyzaj çalışmasıdır. Cezanne üzerine muhakkak değinilmesi gereken noktalardan biri, renk algısıdır. Cezanne‘nin boyama biçimi, renk görüşü, nesnelere göre değildi. Cezanne, rengine nesne arardı. Bunu yukarıdaki peyzajın yeşil tonlarına bakınca anlayabilirsiniz.

Bir adı daMont Sainte-Victoire seen from Bellevue” olan 73 x 92 cm ebatlarındaki eser, Amerika’nın Pensilvanya Eyaleti’ndeki Barnes Derneği’nde.

3 responses to “Paul Cezanne’nin “Montagne Sainte-Victoire” eseri

  1. Geri bildirim: Paul Cezanne’nin “The Kiss of the Muse” eseri | Resim Biterken

  2. Geri bildirim: Bir anekdot 12: Paul Cezanne’nin Aix-en-Provence’deki atölyesi | Resim Biterken

  3. Geri bildirim: Paul Cezanne’nin “Bowl and Milk Jug” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s