Honore Daumier’in “Gargantua” karikatürü

Image

Honore Daumier, 1808 ile 1879 yılları arasında yaşamış bir Fransız sanatkar. Yüzlerce resim, yüzlerce gravür ve karikatürün yanı sıra yaklaşık yüz adet heykeli bulunan Daumier, 1832 senesinde 6 ay hapis yattı. Sebebi de yukarıdaki karikatür.

1830 ile 1848 yılları aralığında Fransa’yı yöneten Louis Philippe, burjuva sınıfından aldığı destekle alt sınıflar tarafından sevilmiyordu ve nihayetinde gerçekleşen devrimle yerinden olmuştur. Görevinin 2. yılında ressamımız Daumier, Kral Louis Philippe‘nin karikatürünü çizdi. Bu karikatür, yapılmış eleştirilerin en ağırlarından biriydi, zira Kral, Rabelais‘in o müthiş eseri “Gargantua” olarak canlandırılmıştı.

Fransız yazar Rabelais‘in beş kitaplık serisinin ikinci kitabı olan “Gargantua“nın ana karakteri Gargantua, Orta Çağ’da yaşamış bir bebek devdir. Annesi onu kulağından doğurur. Açgözlü, zalim, cahildir. Gargantua‘nın doğumundan gelişimine, eğitimi ve yaşam tarzını anlatan kitap, tarz itibariyle ‘güldürürken düşündüren’ anlamlı yergileriyle edebiyat tarihinde önemli bir yere sahip muhakkak okunması gereken eserlerdendir. İşte bu karakter, Daumier’in Kral’ı bütünleştirip resmettiği karakterdir ve 1831 sonunda La Caricature dergisinde yayınlanan bu karikatür sebebiyle 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştır.

Image

Karikatürler anlatılmaz, yine de bahsetmek istiyorum. Kral’ın tahtının sol arka kısmında burjuva kesimini görüyoruz. Bu, Kral’ın burjuvadan aldığı destektir. Kral’ın ağzına merdiven dayayanlar ise işçilerden oluşan orta ve alt kesim. Sırtlarına taktıkları sepetlerinin içini yiyecekle doldurup merdivenle Kral’ın ağzına gidiyorlar. Bu, Kapitalizm’e atılan büyük bir taştır, bir eleştiri ve gerçektir. Eser, Paris’teki Bibliothèque Nationale’de sergileniyor.

 

One response to “Honore Daumier’in “Gargantua” karikatürü

  1. Geri bildirim: Honore Daumier’in “Don Quixote” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s