Edvard Munch’un “Self-portrait with bottle of wine” eseri

Image

19. Yüzyıl’da korku ve endişeyle büyümeyen şanslı bir kesim var. Norveçli ressam Edvard Munch onlardan biri değil. Çocuklukta günah işlemekten kaçınması için lanetlenlenip cehenneme mahkum edilmekle korkutulan Munch, yaşamının büyük bir kısmını yoğun anksiyete nöbetleri, korkular ve krizler sebebiyle kliniklerde ve alkol ve tütüne bağımlı olarak geçirdi. Ressamın 43 yaşında yaptığı otoportresi “Self-portrait with bottle of wine“, gerçek görünümünden ziyade psikolojik halini yansıtır. Bu portre adeta hayatının hikayesidir.

1863 yılında Norveç’te dünyaya gelen ve 80’inde yine Norveç’te hayatını kaybeden Edvard Munch‘un eserlerinden yola çıkarak şunu söyleyebiliriz ki yaşamının teması yalnızlık ve korkularıdır. Ressamın 1906’da bitirdiği 110.5 x 120.5 cm ebatlarındaki bu yağlıboya eser de bu fikrimizi destekliyor. Resim, Munch Müzesi‘nde.

Image

Resimde Much‘un 43 yaşındaki halini görmüyorsunuz; gördüğünüz adam ressamın bir psikolojik yansıması. Mekan, bir restoran. Kalabalıkların yemek yediği yer. Munch, burda tek başına, önündeki masada şarap şişesi, bize bakıyor. Ellerini dizi üzerinde birleştiren bu adamın bakışında umutsuzluğu, tek başınalığı, hiçbir çözümü olmayan korkuları ve belirsizliğini görüyoruz. Dik duruşu ve kibar halinde tüm bunları kabullendiği ve insanlardan alamadığını şaraptan beklediğini görüyoruz. Burada bağmlılığa teslimiyet var.

Image

Resimde Munch‘un boynunu beyaz üst kıyafeti üzerinden sımsıkı saran kravat, kırmızı. Aynı kırmızıyı arka plandaki duvarda da görüyoruz. Üst kıyafetindeki beyaz, masa örtüleriyle aynı tonda. Arkada takım elbise giymiş iki adam birbirlerine sırtlarını dönmüş biçimde ayakta duruyor. Bu adamlar, bu resimde ‘baskı‘yı simgeliyor. Mekanın bize göre sağ en köşesinde yalnız bir adam oturuyor. Bu da pek çok anlama yorulabilir. Munch, ‘yalnızken bile yalnız değiliz’ veyahut ‘asla yalnız değiliz‘ demek istiyor olabilir.

Image

 

Reklamlar

4 responses to “Edvard Munch’un “Self-portrait with bottle of wine” eseri

  1. Geri bildirim: Edward Munch’un “The Scream” eseri | Resim Biterken

  2. Geri bildirim: Edvard Munch’un “The Sick Child” eseri | Resim Biterken

  3. Geri bildirim: Edvard Munch’un “Madonna” eseri | Resim Biterken

  4. Geri bildirim: Edvard Munch’un “Puberty” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s