Bir anekdot 10: “Lady in a Fur Wrap”ı El Greco mu yaptı?

Image

Daha önce bahsettiğim Domenikos Theotokopoulos, Yunan adası Girit’te doğan gerçek bir sanatçı. Biz ona ‘El Greco‘ diyoruz. 1541’de dünyaya gelen, hiç evlenmeyen, 36 yaşında taşındığı Toledo’dan (İspanya) ölene dek ayrılmayan ressam üzerine ilginç bir iddia var. 1580’de bitirilmiş bir eser olan “Lady in a Fur Wrap“, araştırmacıların yarısı tarafından El Greco‘ya ait olduğu iddia edilirken diğer yarısı adı duyulmamış bir İspanyol ressamın olduğunu söylüyor. Gerçeği maalesef bir tek El Greco biliyor, onu da 4 asır önce gömdük.

Orijinal ismi “La dame de armino” olan bu yağlıboya eserin kim tarafından yapıldığını anlayabilmek için bir takım bilimsel testlere ihtiyaç duyuluyor. Buna da ne sergilendiği Glosgow Müzesi ne de İngiltere sanatseverleri izin veriyor. Çünkü bu testler eseri ciddi anlamda bozacak. Değerinin 20 Milyon Sterlin olduğu söylenen 62 x 50 cm ebatlarındaki eser hakkındaki teorilerden bahsedeyim.

Image

İkiye bölünen sanat tarihçilerinden eserin El Greco‘ya ait olduğuna inananlara göre, El Greco, “Lady in a Fur Wrap“ı 1577 ile 1580 yılları arasında yapmış. Resimdeki kadın, büyük ihtimalle aristokratlardan biri. Üzerindeki pahalı kürk, değerli yüzükleri, elinin kibar duruşu ve al yanakları bunu gösteriyor. Bir başka düşünceye göre model, El Greco‘nun hayat arkadaşı Jeronima de las Cuevas. El Ressamın İspanyol asıllı bu kadından Jorge adında bir oğlu oldu. Resmin bundan yaklaşık 2 asır evvel “El Greco’s Daughter” adıyla sergilendiği de müze tarihinde yazılı. Bu da “Resimdeki El Greco’nun kızı mı?” sorusunu akıllara getiriyor, ancak bilindiği kadarıyla ressamın kız çocuğu yok.

Image

Resmin El Greco‘ya ait olmadığını iddia edenler ise “bir İspanyol ressam” üzerinde yoğunlaşıyor. O dönemde İspanya’da başarılı olan bir avuç ressam olduğunu belirten araştırmacılar, resimdekinin bir Yahudi kızı olduğuna inanıyor.

Bir başka iddia da eserin Sofonisba Anguissola‘ya ait olduğunu söylüyor. Yine bir kesim tarihçi azınlık da eserin sahibinin 1594’te kaybettiğimiz Tintoretti olduğunu ispatlamaya çalışıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s