Henri Rousseau’nun “Tiger in a Tropical Storm (Surprised!)” eseri

Image

Henri Rousseau, bilindiği kadarıyla memleketi Fransa dışına hiç çıkmamış ve ciddi anlamda 50’sine yakın resim yapmaya başlamış bir sanatçıdır. 1910’da kaybettiğimiz Rousseau, 1891’de bir yağlıboya eser yaptı. “Tiger in a Tropical Storm” adlı bu eserin bir başka ismi  “Surprised!“. Eleştirmenler tarafından ‘boyama kitabı resimleri gibi’ tarzında oldukça olumsuz yorumlar alsa da Picasso ile Matisse Rousseau’nun dehasına gönülden inanmıştı.

Orijinal ismi “Tigre dans une tempete tropicale” veyahut “Surpris!” olan resmin adını Türkçe’ye “Tropik Fırtınada Bir Kaplan“; diğer adını da “Şaşkın!” şeklinde çevirdim. “Surprised!” isminin ne anlama geldiğini açıklamayan Rousseau, bunu yorumcunun hayalgücüne bırakmış.

Gelelim resme. Aslında üzerinde durulacak bir şey yok. Rousseau‘nun kafasının işleyiş tarzını çok iyi yansıtan bu eser, ressama göre Meksika’da askerlik yaptığı zaman gördüğü tropik ormanların etkisi. Lakin bilindiği kadarıyla Rousseau, hayatı boyunca hiç Fransa dışına çıkmamış. Yine de ressamımızın Paris’teki o büyüleyici botanik bahçelerinden etkilendiğini söyleyebiliriz.

Image

Yeşilin pek çok tonunu birarada görme şansı bulduğumuz resimde gökyüzüne baktığımızda şimşek çaktığını görüyoruz. O ince elektronik çizgi doğadan birebir kopyalanmış gibi çiseleyen yağmurda direkt göze çarpıyor. Henri Rousseau, bu detayları tel yardımıyla tamamlamış. Kanvasını türlü biçimlere sokarak en doğru inceliği bularak yağmur yönünü bulmuş.

Image

Önemli bir nokta olmadığını söylediğim resimde aslında çok önemli bir nokta var. O da Rousseau‘ya saygı duymamıza yeter. Ta en uzaktaki çalılıktan kaplan figürüne doğru yaklaştığımızda resimdeki her figürün, ağaç yaprakları dahi kat kat yapıldığını göreceksiniz. Yani usta ressamın bu resmi öylesine başarılıdır ki böyle bir an‘ı fotoğraflasanız bir ağacın dalının bir başka ağaç dalının arasından geçip de etkileyici bir yeşillik cenneti sunduğuna şahitlik edebilirsiniz.

Kaplana gelince. Her ne kadar çocuksu görülse de bu kaplanın dişleri gayet ürkütücü. Burada avına doğru yaklaşıp hamle yapmayı bekleyen kaplan görüyorsunuz. Rousseau‘nun açıklamasına göre bu kaplanın avı, bir grup araştırmacı. Resmin bize göre sağında kalan avın bir insan grubu olması eseri çocuksuluktan yaban hayata doğru hızlı adımlarla götürüyor.

Reklamlar

One response to “Henri Rousseau’nun “Tiger in a Tropical Storm (Surprised!)” eseri

  1. Geri bildirim: Henri Rousseu’nun “Carnival Evening” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s