Caravaggio’nun “The Cardsharps” eseri

Image

1610 yılında, 38 yaşında memleketinin Toskana tarafında son nefesini veren Caravaggio‘yu “The Musicians” ile tanıtmıştım. İtalyan Baroku’nun bu önemli kişisi, 1594 yılında bir yağlıboya eser tamamladı. Bir Natüralizm örneği olan 94.2 x 131.2 cm ebatlarındaki “The Cardsharps“, yani “Hilebazlar“; orijinal ismiyle “I Bari“, Teksas’taki Kimbell Sanat Müzesi’nde sergileniyor. 

The Cardsharps“, bizlere bir an‘ı göstermekte. Bu “an“, kart oynayan üç kişinin arasındaki etkileşim. Yani, dürüst bir şekilde kumar oynayan soldaki genç adam, iki hilebaz tarafından dolandırılıyor. Bunu bu kadar net söyleyebiliyoruz, çünkü hilebazlardan biri dürüst olanın kartlarına bakarken diğeri kemerinde sakladığı kartları masaya sürmeye hazırlanmakta. “The Cardsharps“, Caravaggio‘nun zeka kokan eserlerinden biri.

Image

 

Masadan başlayalım. Koyu kırmızı desenle örtüyle örtülü masada dışa doğru itilmiş bir tavla duruyor. İki kişi kağıt oynamakta. Biri, giyiminden ve şapkasından üst kesimden biri olduğu belli olan genç bir adam. Bu genç adamın yüzünde saf bir ifade var. Dürüst olduğunu söylemek zor değil. Hemen solunda, sağ gözü net bir şekilde dürüst gencin başı arkasında kalan bir hilebaz var. Bu hilebaz, yırtık eldivenli eliyle dürüst çocuğun kartlarını işaret ediyor. Sol eli masada.

Image

Bize arkası dönük olan hilebazın ise kağıtları tutan sol eli masaya dayalı, ancak sağ eli kurnaz bir şekilde kemerinde sakladığı kartları alıyor. Bu hilebazın cebindeki hançer, resme gerilim unsurunu katan en mühim alet. Bize, “kan dökülecek” izlenimini veriyor. Hilebazların kıyafetlerine dikkat ederseniz tavus tüylü şapkaları ve gömlekleri uyumsuz ve zevksiz. Bu, onları zevk düşkünü sefil sınıfına sokuyor. Büyük ihtimalle bir zengin genci kandıran kurnaz fakirler.

Image

İskambil oynadığını sanan saf bir zengin genç ve iki hilebazdan oluşan kompozisyonda Işık, resme göre sol, bize göre sağ taraftan geliyor. Karanlık bir oda olan mekandaki ışık, güneş ışını veyahut sarı ışık veren, alçakta duran bir lamba olabilir. Caravaggio‘nun özgünlüğünü ilan ettiği bu eser, Doğalcılık dediğimiz akıma verilmiş ve yıllarca taklit edilen önemli bir tablo.

Image

3 responses to “Caravaggio’nun “The Cardsharps” eseri

  1. Geri bildirim: Caravaggio’nun “Boy with a Basket of Fruit” eseri | Resim Biterken

  2. Geri bildirim: Caravaggio’nun “The Calling of St. Matthew” eseri | Resim Biterken

  3. Geri bildirim: Caravaggio’nun “Conversion on the Way to Damascus” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s