Leonardo Da Vinci’nin “Annunciation” eseri

Image

İtalyan Rönesansı‘nın muhteşem isimlerinden Leonardo Da Vinci‘nin yaşam öyküsünü yazmıştım. 1519’da hayatını kaybeden Leonardo, 1472 ile 1475 yılları aralığında bir resim tamamladı. Aslında ustası Andrea del Verrocchio tarafından başlanan “Annunciation” adlı bu yağlıboya eserin çok büyük kısmını Leonardo tamamladı. Size; “Müjde“, “Büyük Haber“, “İlan” veyahut Arapça kökenli “Beşaret” isimleriyle anılan “Annunciation“un hikayesini anlatacağım. 

Hikayeye başlamadan bir başka Rönesans devi Michelangelo‘nun (Leo ile yıldızı hiç barışmadı) “The Creation of Adam“ına bir göz atınİncil‘de ilk insanın yaratılışını resmeden Michelangelo‘nun bu eseriyle İncil hikayelerine ısındıysanız bir başka İncil hikayesi olan “Annunciation“a geçebilirim. Meryem’e İsa’nın geleceğini müjdeleyen Cebrail‘i anlatan “Annunciation“, Leonardo‘nun İncil‘den resmettiği ilk eserlerden.

Image

Hikaye, Luka‘nın 1. Bölümü 26 ile 39. Ayetlerinde geçen hikayede Gabriel (Cebrail), Tanrı’nın buyruğu üzerine İsrail, Celile’deki Nasıra kasabasına gönderilir. Bu kasabada yaşayan Yusuf’un nişanlısı Meryem’e bir haber vardır. Meryem’in yanına ulaşan Cebrail, “Selam, Ey Tanrı’nın Lütfuna Erişen Kız, Rab seninledir” der. Henüz erkek eli değmemiş Meryem’e hamile kalacağını ve bir oğlan doğracağını müjdeler. Meryem haklı olarak korkar ve bunu aklı almaz. Cebrail ise “Kutsal Ruh üzerine gelecek…“, yani Meryem’in Tanrı’nın ruhu sayesinde gebe kalacağını belirterek çekilir.

İşte bu hikaye, İncil‘le kutsal kitabına kavuşan Hıristiyanlık aleminin elçisi İsa‘nın geleceğinin annesi Meryem’e bildirilişidir. Resimde bu hikayeyi görüyorsunuz.

Image

Gelelim resme. Cebrail’in kanatları ve pelerini, Meryem’in kıyafeti ve yüz ifadesi resmin Rönesans eseri olduğunun açık ifadesi. Bu hikaye pek çok ressam tarafından onlarca kez resmedildi. Mekan Nasıra‘dır ancak Leonardo, Rönesans‘ın etkisini peyzaja Toskana‘yı yerleştirerek yansıtır. Normalde Meryem’in odasına gelen Cebrail‘in genç kadına haberi bahçede verdiğini görüyoruz. Bu da yine Leo‘nun tercihidir. Sağ arkada Meryem‘in yatak odasını görmektesiniz.

Image

Cebrail’i beklemeyen Meryem, şaşkın br ifade veriyor. Sol eli savunma pozisyonunda. Okuduğu kitap ise İncil, yani Yeni Ahit gelmeden evvel Museviler’in kutsalı Tanah, yani Eski Ahit‘tir. Öte yandan kitabın üzerinde durduğu mermer tablanın da bir hikayesi var. Yukarıda bahsettiğim Leo‘nun ustası Verrocchio‘nun başladığı bu resimdeki mermer tabla, Verrocchio‘nun 1469’da hayatını kaybeden Piero di Cosimo de’ Medici için Floransa, San Lorenzo Bazilikası‘nda yaptığı mezar taşıdır.

Image

Resimde çok fazla önemli nokta var, ancak dinsel hikayeleri konu alan resimler uzun araştırmalar istiyor. Onun için konuyu fazla uzatmadan Cebrail‘in elindeki beyaz zambağı açıklayarak yazımı bitiriyorum. Beyaz zambak, genç kızların sembolüdür. Genç kızlar ise ‘el değmemişlik‘tir, ‘masumiyet‘tir. Cebrail, Meryem’e beyaz zambak sunarak onu onore etmektedir.

Resim, 217 x 98 cm ebatlarındadır ve Floransa’daki Uffizi Galerisi‘nde sergilenmektedir.

 

Reklamlar

4 responses to “Leonardo Da Vinci’nin “Annunciation” eseri

  1. Geri bildirim: Leonardo Da Vinci’nin “St. John the Baptist” eseri | Resim Biterken

  2. Geri bildirim: Raphael’in “The Marriage of The Virgin” eseri | Resim Biterken

  3. Geri bildirim: Hans Holbein’in Desiderius Erasmus portreleri | Resim Biterken

  4. Geri bildirim: Sandro Botticelli’nin “La Primavera” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s