Vincent Van Gogh’un “Self Portrait with Bandaged Ear” otoportreleri

Image

Size Vincent Van Gogh‘un Paul Gauguin‘e olan dostluğu uğruna çılgınlık anında kulağını kesiş öyküsünü anlatmıştım. Binbir çeşit psikolojik bozukluğu olsa, ve bu hikaye biraz ürkütücü görünse de Van Gogh‘un istediği yalnızca dostuyla beraber atölye kurmak idi. Kulağını kestiğinin ertesi günü evinde kanlar içinde bulunan ressam, 2 hafta sonra iki adet otoportre yaptı. Theo‘ya yazdığı mektupta gayet iyi olduğunu, bunu göstermek için otoportesini yapacağını ve bu sebepten kendine güzel bir ayna satın aldığını yazan Hollandalı ressamımız, mektubuna hala Gauguin‘le beraber atölye kurmak istediğini de ekler. 

1890’da kaybettiğimiz Van Gogh, bu otoportrelerini ölmeden 1 sene önce yaptı. Esas aldığım 60.5 x 50 cm ebatlarındaki “Self Portrait with Bandaged Ear” İngiltere’deki Courtuld Enstitüsü’nde ve “Self-Portrait with Bandaged Ear and Pipe” adlı 51 x 45 cm ebatlarındaki pipo içerken resmettiği otoportresi ise Bay ve Bayan Leigh B. Block’un özel koleksiyonunda sergileniyor.

Image

Öncelikle bu otoportreye dikkatle bakmadan önce canlı renklere rağmen hayal kırıklığına uğramış, hüzünlü ve psikolojisi bozuk bir adamla karşı karşıya kalacağını belirtmem lazım. Bu adam, bu otoportreleri kulağını kestikten sonra “ben iyiyim” mesajı vermek amacıyla yaptı. Haklıydı, çünkü akıl hastanesine yatmak istemiyordu ve kendi kendini iyileştirebilirdi. Nitekim başardı da.

Image

Van Gogh‘a baktığımızda üzerinde tek düğmeli kalın bir manto ve yünlü şapkasıyla durduğunu görüyoruz. İç mekan olmasına rağmen bu şekil giyinişinin sebebi tamamen duygusal. Burada, “Sıkı giyindim, kendimi kötü hava şartlarına karşı koruyorum. Arka pencereyi açtım, çünkü temiz havaya ihtiyacım var” diyor. Hafiften bize doğru döndürdüğü sargılı kulağı da “Kendime karşı bir suç işledim, sorumluluğunu alıyorum” mesajı veriyor. Bu gösteriş tarzını yüzündeki hüzünlü ifadeyle birleştirince Van Gogh‘un nasıl derin ruh çileleri çektiğini üzülerek görüyoruz.

Arka plana gelelim. Sol arkada şövaleye yerleştirilmiş boş bir tuval görüyoruz. Sağda ise yine Japonizm sevdasını görüyoruz. Bundan daha önce bahsetmiştim. Orijinalinde Fuji Dağı ve iki Geisha’nın bulunduğu bu baskıyı Van Gogh, dağı öne çıkaracak biçimde düzenlemiş. Boş tuval ile Japon baskının yan yana durması, ressamımızın Japon eserlere hayranlığı karşısında kendi sanatının hiç olduğunu vurguladığı şeklinde yorumlanıyor.

Image

 

Van Gogh‘un Arles’teki evinde yaptığı bu eserin ikincisinde ise ressamı pipo içerken görüyoruz. İlk resme göre çok daha sade bir arka plana sahip olan bu ikinci otoportrede aynı manto ve şapka var. Piponun dumanını ince ve net fırça darbeleriyle belirginleştirdiği eserinde kırmızı tonlarını daha çok kullanmış.

Image

Reklamlar

2 responses to “Vincent Van Gogh’un “Self Portrait with Bandaged Ear” otoportreleri

  1. Geri bildirim: Vincent Van Gogh’un “Pere Tanguy” eseri | Resim Biterken

  2. Geri bildirim: Vincent Van Gogh’un “Portait of Dr. Gachet” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s