Frida Kahlo’nun “The Wounded Deer” eseri

Image

Orijinal ismi “El Venado Herido” olan, dilimize “Yaralı Geyik” olarak çevrilen tablo, 22.4 x 30 cm ebatlarındaki masonit (sıkıştırılmış fiber levha) üzeri yağlıboyayla yapılmış. Teksas’taki Carolyn Farb Houston Koleksiyonu’nda duran eser, bir Naif Sanat, bir Sembolizm örneğidir.

Image

Resme baktığınızda kuşkusuz geyik bedeninde Frida‘nın başı dikkatinizi çekiyor. Ya da Frida‘yı geyik bedenine girmiş şekliyle görüyorsunuz. Bedenine saplı kanar vaziyette 9 ok var. Okun 9 adet adet olması özel bir mana taşıyor mu, bilmiyorum ama Geyik, burada bir alegori olarak karşımızda. 14 – 16. yüzyıllarda aralığında Meksika’da yaşamış Aztekler‘in –ki Frida’nın soyu da Aztekler’e dayanır– yarattığı Aztek Mitolojisi‘ne göre Tezcatlipoca, Frida başlı geyiğin ta kendisi. Çünkü Tezcatlipoca, sağ ayağı temsil eder. Frida da 11 yerinden kırık olan ve hep sakat kalan sağ bacağını bize Tezcatlipoca yoluyla anlatıyor.

Image

Geyik bedenli Frida‘nın başı üzerindeki boynuzlar, Diego‘nun sadakatsizliğine yorulabilir. Öte yandan geyiğe daha uzaktan baktığımızda atalet göze çarpar. Geyik, bizim solumuza doğru hareket ediyor; geyik kaçma eğiliminde. Kuru, kasvetli kahve tonlarındaki yapraksız ağaçların verdiği depresif havanın bizzat içinde olan geyik, arkada masmavi deniz ve bulutlu gökle asla buluşamıyor. Ressamın kendi başını yerleştirdiği geyiğin gittiği noktaya bakılırsa bu umutsuz anlatım çok açık.

Image

Toprak, su ve havanın bir arada bulunduğu bu yağlıboya eserde geyiğin hemen altındaki yapraklı kırık da da yine ulaşması imkansız umuda vurgu yapıyor. Resmin sol altında “FRIDA KAHLO. 46. CARMA” imzası var. Frida, soyunun mitolojisiyle sentezlediği “Carma“ya (Karma: Yaptığımız her eylemin sonucu, eylemin olumlu ya da olumsuz olmasına göre bize yansır) olan inancını imzasında gösteriyor.

Reklamlar

2 responses to “Frida Kahlo’nun “The Wounded Deer” eseri

  1. Geri bildirim: Frida Kahlo’nun “Self-Portrait with a Monkey” eseri | Resim Biterken

  2. Geri bildirim: Frida Kahlo’nun “The Broken Column” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s