Paul Cezanne’nin “The Bather” eseri

Image

Döneminde ‘beceriksiz’ yakıştırması yapılan Paul Cezanne, her şeyden evvel özgün bir karaktere sahipti. Benim anlayışıma göre hangi dalı olursa olsun Sanat’ın alametifarikası da budur. Cezanne‘nin özgünlüğüyle yarattığı sanatı döneminde kıymetli bulunmadı. Neyse ki 1906’da kaybettiğimiz usta ressamın eserleri günümüzde hakettiği takdiri buluyor. Ressamımızın 48 yaşındayken yaptığı bir yağlıboya eserinden bahsedeceğim.

Önce “The Bathers“ten söz edeyim. Cezanne‘nin en meşhur serisi “The Bathers“, ressamın 1898 ile 1905 aralığında yaptığı üç yağlıboya tabloyu kapsar. Benim seçtiğim “The Bather” ise seriyle alakasız lakin bir çeşit ön çalışma sayılabilir. Bir genç adamın fotoğrafından resmettiği “The Bather“i seriden çok önce, 1885’te tamamladı. Bu eserden 7 sene önce de “Bather with Outstreched Arms“ı resmetti.

Image

New York Modern Sanatlar Müzesi’nde sergilenen 127 x 96.8 cm‘lik esere baktığımızda genç adamın tablonun nerdeyse bütününü kapladığını görüyoruz. Elleri belinde; sol ayağı önde, sağ ayağı arkada duran figürümüz endişeli bir vaziyette. Daha dikkatli baktığımızda yalnızca slip çamaşır giymiş genç adamın vücudundaki orantısız görünüm dikkat çekiyor. Kolları, omuzları, üst bacak kasları, yalnız bir erkek değil, insan bedenine göre olanaksız bir görüntü veriyor. Buraya dikkatinizi çekmek istiyorum. Çünkü bu tablonun kanımca en önemli noktası burası. Orijinal fotoğrafını da paylaştığım genç adamın pozunu tuvale döken Cezanne, bu orantısızlıkla bir ‘başarısızlık‘ örneği sergilemiyor; aksine, Cezanne burda Art İzlenimcilik dediğimiz akımı tanımlamakta.

Image

Image

Arka plana gelelim. Peyzaj kesinlikle ‘çöl’ değil. Mor, yeşil, mavi ve grinin tonları, arka planın çöl olmadığını gösteriyor. Hatta daha bir dikkatle bakınca maddenin dört unsurundan üçünün; hava, toprak ve suyun tablonun içinde yer aldığını görürüz. Bu vakitten sonra Cezanne‘nin beceriksiz bir adam olduğunu kimse söyleyemez.

Image

Hatırlatma olarak, Cezanne‘nin “The Boy in the Red West“, “Factories Near Mont de Cengle” ve “The Forest“ini yorumlamıştım. Ayriyetten Renoir’in Cezanne portresini de yorumladım.

Image

Reklamlar

2 responses to “Paul Cezanne’nin “The Bather” eseri

  1. Geri bildirim: Bir anekdot 12: Paul Cezanne’nin Aix-en-Provence’deki atölyesi | Resim Biterken

  2. Geri bildirim: Paul Cezanne’nin “The Large Bathers” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s