Gustave Caillebotte’nin “Les Raboteurs de Parquet” eseri

Image

Resimde Fransız İzlenimciler‘in yeri ve değeri gerçekten büyük. Bu değerli isimlerden biri de Gustave Caillebotte. 1848 doğumlu Caillebotte‘nin 27 yaşındayken yaptığı “The Floor Scrapers” (Zemin Kazıyıcılar), hem İzlenimciler arasında hem de Salon‘un sözünden çıkmayan Fransız sanat dünyasının cinsel çağrışımlı ilk çıplak erkek bedenini içerir. Bu eser Salon tarafından uzun zaman reddedildi ancak yıllar sonra takdirini buldu ve şu an Orsay Müzesi‘nde sergilenmekte.

1848’de Fransa’da dünyaya gelen Gustave Caillebotte, ilk sergisini 26 yaşında açtı. 46 yaşında akciğerde ödem birikmesi sebebiyle evinin bahçesinde hayata gözlerini yuman ressam, çağdaşları Pissarro, Renoir ve Monet kadar İzlenimci idi ve resim sanatına çok müthiş eserler verdi. Bu eserlerinden biri, sözünü edeceğim “Les Raboteurs de Parquet“tir. 102 x 146.5 cm ebatlarındaki bu yağlıboya tablo, Emile Zola‘dan da bir eleştiri aldı. Zola, eserin tekniğini çok beğendiğini, ancak boyamasını sanatsal bulmadığını söyledi.

Image

Resme bakınca üç işçinin ahşap kaplı zemini diklemesine kazıdığını görüyoruz. Birbirleriyle iletişim halindeki işçilerin üstü çıplak. İşbilen, becerikli ellere sahip bu üç işçinin cılız görünen kaslı bedenleri, cinsel bir çekime sahip. Özünde ilkellik olan cinselliğin verdiği yapmacıksız hisleri veren bu üçlü, toplumun işçi kesiminden. Ancak bu genç adamlar şehirli işçilerden. Bundan emin olmamın en büyük sebebi, sağdaki içki şişesi.

Image

Image

Resimde, İzlenimcilik‘in bence en önemli olayı olan Işık, arkadaki balkondan geliyor. Biz, odanın ortasına yakın sağ taraftaki iki işçinin önünden sahneye bakarken Işık, arkada kapısı açık balkondan işçilerin sırtına vurup ve ahşap zemini parlatıyor. Balkona gitmişken, balkon demirleri ve odanın duvarları, bu odanın burjuva sınıfından birine ait olduğunu söylüyor. Esasen oda, Caillebotte‘nin Paris’teki dairesinin atölyesi. Ziyaret etmek isterseniz; Miromesnil Sokak, 77 Numara; 8. Kat.

Image

Image

İşçilerin şerit şerit kazıdıkları zemin, teknik olarak bakınca şaşırtmalı bir perspektif sunuyor. Bu, pek çok eleştirmen tarafından takdir alsa da Salon, eseri ‘kaba‘ buldu. Daha doğrusu resimdeki işçi sınıfının çıplak oluşunu uygunsuz buldu. Halbuki Salon, eserde ışığın ahşap zemine vuruşunu büyüleyici bir biçimde gösteren Caillebotte‘nin elini sıkabilirdi, ancak olumsuz cevap vermeyi seçti.

Image

2 responses to “Gustave Caillebotte’nin “Les Raboteurs de Parquet” eseri

  1. Geri bildirim: Gustave Caillebotte’nin “Young Man at His Window” eseri | Resim Biterken

  2. Geri bildirim: Gustave Caillebotte’nin “Paris Street; Rainy Day” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s