El Greco’nun “Baptism of Christ” eseri

Image

 

Domenikos Theotokopoulos, Girit doğumlu bir Bizans sanatı ustası. Onu ‘El Greco‘ olarak tanıyoruz. Heykel sanatında da en az resim kadar başarılı olan usta ressamın en iyi işleri, dini resimleriydi. Bu resimler, insanların dine karşı algısını değiştirdi. El Greco‘nun 27 yaşındayken resmettiği ve İsa’nın vaftiz edilişini anlatan “Baptism of Christ” adlı eserden bahsedeceğim.

İspanyol Rönesansı’nın önemli bir kişisi olan El Greco, “The Greek” yani “Yunan” manasına gelen bu ismi Yunanca imzası sebebiyle aldı. 1614’te kaybettiğimiz usta ressamın -her ne kadar ispatlanamasa da- 1568 senesinde başlayıp 1570’te bitirdiği “Baptism of Christ“tan (Battesimo di Cristo) söz etmeye başlamadan evvel bunun bir El Greco yorumu olduğunu eklemeliyim. Yani, bu eserde İncil’deki hikayenin El Greco trafından yorumlanmış versiyonunu bulacaksınız.

24 x 18 cm ebatlarındaki kanvas üzerine yağlıboya kullanarak yapılan bu esere baktığımızda St. John the Baphist yani Yahya‘nın İsa‘yı vaftiz ettiğini görüyoruz. İncil’e göre bu, şöyle gelişmiş; Ürdün’deki Şeria Irmağı‘na gelen İsa, Yahya’dan kendisini kutsamasını ister. Yahyaİsa‘ya “Senin beni vaftiz etmen gerekirken sen bana geldin” der. İsa, bunun böyle olması gerektiğini söylediğinde Yahya kabul eder ve nehrin kıyına gelirler ve vaftiz gerçekleşir.

Image

Resmin üst tarafından alevler arasında bir beyaz güvercin görüyoruz. Bu beyaz güvercin, ‘barış‘ı simgelemiyor. İncil’e göre; Yahya, İsa’yı vaftiz ettiğinde göğün yarılmasıyla bir beyaz güvercin gelir. Bu güvercin, Kutsal Ruh; yani Tanrı’nın Ruhu‘dur. Vaftiz bittiğinde güvercin, Yahya’nın elindeki yılanı öldürür ve bu, ‘insanoğlunun günahlarından arınması‘ şeklinde yorumlanır.

Image

Ellerini birleştirip başını eğmiş teslim olmuş bir biçimde duran İsa, İncil’e göre “…ateşle ve Kutsal Ruh ile vaftiz edilecek“tir. Resimde gördüğünüz alevler ve Kutsal Ruh‘u simgeleyen beyaz güvercin budur. İsa’nın arkasına baktığımızda kanatları beyaz olmayan üç melek görüyoruz. İki melek, bize en yakın duran meleğe bakıyor ve meleklerden ikisi İsa için vaftiz pelerini tutuyor.

2 responses to “El Greco’nun “Baptism of Christ” eseri

  1. Geri bildirim: Bir anekdot 10: “Lady in a Fur Wrap”ı El Greco mu yaptı? | Resim Biterken

  2. Geri bildirim: Andrea del Verrocchio ve Leonardo Da Vnci’nin “The Baptism of Christ” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s