Thomas Gainsborough’un “Mr. and Mrs. Andrews” eseri

Image

Rokoko, özellikle iç dekorasyonda görülen bir akım, daha doğrusu Barok‘un bir dalıdır. Süse, zarafete son derece önem veren çiçekli, yapraklı süslemelerle dinsel öğelerden uzak bir görüntüsü olan Rokoko‘nun bana göre,resimde derinlikten uzak, daha ‘tozpembe’ bir hali var. Bu akıma bolca eser veren Thomas Gainsborough, bir Kraliyet ressamıdır. Gainsborough’un 23 yaşındayken yaptığı “Mr. and Mrs. Andrews” adlı portre eserinde, yapıldığı tarih olan 1750’de henüz 2 yıllık evli olan Frances Mary Andrews ile Robert Andrews‘i görüyorsunuz.

Image

Frances’in anne ve babası “Mr. and Mrs. Carter”

61 yaşında kanser sebebiyle memleketi İngiltere’de son nefesini veren Thomas Gainsborough, 1748 senesinde “Mr. and Mrs. Carter” adlı bir portre yaptı. Bu portrede Bay ve Bayan Carter çifti vardı. Çiftin 16 yaşındaki kızı Frances Mary Carter, o yıl arazi sahibi Robert Andrews ile evlendi. Yeni evli çift, 2 sene sonra Gainsborough’a bir portre sipariş etti ve eser 1750’de tamamladı. Bahsedeceğim eser, yeni evlilerin portresi. Kızın anne ve babasının portresinden söz etmemin sebebi ise yalnız akrabalık ilişkisi değil, iki resim arasındaki benzerlikler. Bunlardan en göze batanı kuşkusuz ki Frances ile annesinin aynı renkteki elbiseleridir.

Image

Bir meşe ağacının dibinde, Rokoko stili bir banka oturarak poz veren Frances ve hemen yanıbaşında ayakta duran Robert‘i görüyorsunuz. Robert, elinde av tüfeği, av çantası, şapkası ve ceketiyle avdan gelmiş veyahut ava hazır vaziyette. Ancak Robert‘in ava gittiğini ya da geldiğini sanmıyorum; bu, ressamın onu bize göstermek istediği şekli. Mekanın yüzlerce dönümlük arazisi olan Robert Andrews‘in olabilir. Robert‘in hemen sağında (bize göre resmin solunda) bulunan sadık av köpeği de resmin tamamlayıcı figürü. Mekanla ilgili bir ek bilgi vereyim, çiftin altında durduğu meşe ağacı 2003 senesinde hala yerindeydi.

Image

Frances‘in duruşuna dikkat edin. Hiç de 18 yaşındaymış gibi görünmüyor. Frances, bankta tam bir hanımefendi gibi oturuyor. Robert‘e bakınca bu duruşun sebebini rahatlıkla anlıyoruz; genç kadın, kocasına ve onun soğuk duruşuna uyum sağlamak zorunda. Öte yandan Frances‘in kucağında açık kahverengi bir şey var. Ressamın, genç kadının kucağında neden böyle bir boşluk yarattığı bilinmiyor. Bunu, eser yapıldıktan 1 sene sonra doğan çocuğun yeri olarak yorumlayanlar var. Bir diğer yorum da Frances‘in kucağında Robert‘in avladığı sülünün olabileceği. Bunun olması daha düşük bir ihtimal gibi görünüyor.

Image

Çifti eserin sol kısmına yerleştiren Thomas Gainsborough, sağ tarafı tamamen araziye ayırmış. Uzaktaki tepeler ve gökyüzündeki tonlara baktığımızda ressamın uzaklık – yakınlık algısının kusursuzluğuna hayran kalmamak elde değil. 119.4 x 69.8 cm ebatlarındaki “Mr. and Mrs. Andrews“, Londra’daki Ulusal Galeri‘de sergileniyor.

Image

Reklamlar

One response to “Thomas Gainsborough’un “Mr. and Mrs. Andrews” eseri

  1. Geri bildirim: Thomas Gainsborough’un “The Watering Place” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s