Gustav Klimt’in “The Kiss” eseri

Image

Gustav Klimt‘in erkek kardeşi Ernst, 1891 senesinde Helene Flöge ile evlendi, lakin 1 yıl sonra hayatını kaybetti. Klimt‘in bu vesileyle tanıştığı Helene‘nin ablası Emilie Louise, bahsedeceğim meşhur “The Kiss“; orijinal ismiyle “Der Kuss“taki dişidir. Bu bilgi kesin olmamakla beraber Klimt’in Emilie Louise‘ye aşık olduğu bilinen bir gerçektir. Kendisinin 45’inde, Emilie Louise‘nin 30’unda olduğu 1907 yılında başladığı bu eseri Klimt, 1908’in sonuna doğru bitirdi. Eser, Viyana’daki Belvedere Galerisi‘nde sergileniyor.

Gustav Klimt‘in dev eseri Beethoven Frizi‘nden ve Adele Bloch-Bauer portresinden bahsetmiştim. Avusturyalı ressamın 1908’de bitirdiği “The Kiss“, yani “Öpücük“ün bize gösterdiği, her yorumcunun hemfikir olduğu ‘sonsuz aşkın simgesi öpücük‘tür. Resmi kendimce yorumlamaya başlamadan hemfikirlilik üzerinde durmamın sebebi, eserin konusunun ruh haline göre değişmesi. Hemen başlayayım.

Image

Eserde bir kadın ve bir erkek var. Erkek, sol eliyle kadının boynunu sıkı ve sert bir şekilde kavramış, sağ eliyle yüzünü tutup onu öpüyor. Erkeğin yüzü görünmüyor. Kadın, sağ elini erkeğin boynuna dolamış, kendinden geçmiş bir vaziyette. Dizlerinin üzerinde duran kadının baş kısmına kadar vücudu dimdik duruyor. Başı ise erkeğin kavrayışıyla yatay pozisyonda. Bu öpücükte adamın kadını bu denli sıkı ve sert tutuşu, kadının adamı istememesine yorulsa da bu yorumu direkt yalanlayacak önemli noktalar mevcut. Biri, kadının bedenini erkeğe yaslayıp elini boynuna dolayışı, diğeri ise kadının kasılan ayak parmakları. Bu, arzunun saklanamayan göstergesidir.

Image

Erkeğin bedeninde genellikle siyah ve beyaz, kontrast, köşeli dikdörtgenler var. Bu, Klimt‘in erilliği vurgulayışı. Kadında ise renkli yuvarlaklar, ovaller var. Yer yer bir bütün biçiminde, çiçeği andıran bu detaylar, Klimt‘in kadınlığaanalığa övgüsü. Çiçekler, çiftin çehresini saran altın yaldızlı alanda da görünüyor. Bu alanın erkek cinsel organı biçiminde olduğuna dair yorumlar var.

Image

Resimde erkekle kadının ayaklarının altında renkli çiçekler var. Bu, Doğa‘nın Aşk‘ın ayaklarının altında oluşunun Klimtçesidir. Öte yandan arka plan, yani çiftin çehresinin dışındaki alan yine altın renginde. Bu boş arkaplan, Aşk‘ın zamansız ve mekansızlığını vurguluyor. 180 cm’ye 180 cm; kare biçiminde tuval üzerine yağlıboya ve tabii ki altın yaldızlarla yaptığı bu eseriyle Klimt, kendi başyapıtından ziyade asırlar boyunca Aşk‘ın resmi olarak gösterilecek bir esere de imzasını atmıştır.

Image

Reklamlar

2 responses to “Gustav Klimt’in “The Kiss” eseri

  1. Geri bildirim: Gustav Klimt’in “Goldfish” eseri | Resim Biterken

  2. Geri bildirim: Gustav Klimt’in “Stoclet Frieze” adlı frizi | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s