Rembrandt’ın “Syndics of the Drapers’ Guild” eseri

Image

Hollanda Baroku’nun önemli ismi Rembrandt van Rijn, kısmen 1661, tamamen 1662 senesinde bir kolektif portre yaptı. Siparişle yaptığı eserin ismi “Syndics of the Drapers’ Guild” veya “The Sampling Officials” yahut “The Syndics” olarak kabul edilirken orijinal ismi “De Staalmeesters“dir. 191,5 x 279 cm ebatlarındaki eser, tamamlandıktan 1 asır sonra Amsterdam’daki Staalhof’a asıldı. Şu an ise Rijksmuseum’da. 

Daha evvel otoportrelerinden, Amsterdam gravüründen ve “Gece Devriyesi” eserinden söz ettiğim Rembrandt‘ın bu eserini Türkçe’ye “Mütevelli Heyeti” ya da “Müfettişler” şeklinde çevirmeyi tercih ettim. En arkadaki silindir şapka takmayıp ‘Zucchetto‘ denilen kalpaktan takan hizmetli adamla beraber 6 kişinin olduğu eser, ressamın son ve en iyi kolektif yağlıboya tablolarından biridir.

Image

Resme baktığımızda bir grup adamın bir şey üzerinde yoğunlaştıklarını görüyoruz. İlgilerini verdikleri iş, bir kumaşın niteliği. Dört ayrı derece ölçüsü bulunan ve üretim için kullanılacak kumaşın kalite derecesi hakkında deftere not tutan heyet, beş kişiden oluşuyor. Esasen bu heyet, eserin ilk halinde 6 kişi. Hizmetliyle birlikte 7 kişinin fazla olduğunu düşünen Rembrandt, 6. üyeyi resimden silmiş.

Image

Image

Üyelere tek tek dikkat kesilince soldan ikinci sıradaki yaşlı olanın ayaktaki tek üye olduğunu görürüz. Kendi solundakinin sandalyesine dayanan adam, aynı zamanda net olarak bize bakan tek figür. Resmin sağ üst tarafında ressamın imzası ve “1661” tarihi var. Masa örtüsünde 1662’de atılmış bir imza daha var.

Image

Heyet mensupları, gerçek hayattan. En soldan başlayarak sıralıyorum; Jacob van Loon, Volckert Jansz, Willem van Doeyenburg, Frans Hendricksz Bel (hizmetli), Aernout van der Mye ve Jochem de Neve.

Image

Reklamlar

One response to “Rembrandt’ın “Syndics of the Drapers’ Guild” eseri

  1. Geri bildirim: Rembrandt’ın “The Anatomy Lesson of Dr. Nicolaes Tulp” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s