Frida Kahlo

Image

Yaptığı otoportre ve portre eserlerindeki başkalıkla, yaşam öyküsü ve beyniyle adı birkaç asır daha hep dillerde olacak olan Frida Kahlo, Meksika’nın dünyaya sunduğu bir nimettir. 1907’de dünyaya gelen, hayatı boyunca iyileşemeyen bedensel acılarıyla baş eden Frida, 47 yaşında akciğer sorunu sebebiyle aramızdan ayrıldı. Bu kısa cümleler, ressamı kağıt üzerinde özetlemeye yetmeli, zira Kahlo; hakkında yazı yazılacak değil, resimlerinin karşısında vakit geçirerek tanışabileceğimiz türden biri. 

6 Temmuz 1907’de Meksika’nın güney kısmındaki Coyocan’da dünyaya gelen Magdelena Carmen Frieda Kahlo y Calderon, çocukluk çağında felç geçirdi ve o zamandan sonra bir bacağı düşük oranda sakat kaldı. Sanat ve felsefe alanında Meksika’nın iyi eğitim veren okullarından birine yazılan Frida, 18 yaşında okuldan dönmek için bindiği otobüsün kaza yapmasıyla acı dolu bir yaşama adım attı. Bu acı, hem bedenine hem de ruhuna dokunuyordu genç kız, aylarca hastanede yattıktan sonra alçıları ve korseleriyle o çok sevdiği Mavi Ev‘ine döndü.

Image

Kızlarını çok seven Kahlolar, onun için bir karyola tasarlayıp bir günde hazırladılar. Baba Kahlo, düşük gelirine rağmen resme yönelen Frida‘ya her imkanı sağlamaya çalıştı ve anne Kahlo, yaratılış itibariyle neşeli olan kızının hayatla barışması için tavana büyük bir ayna yapıştırdı. Aylarca o karyoladan kalkamayan Frida, aynada saatlerce kendine bakarak otoportre eserler yapmaya başladı. Fridaöylesine‘ resim yapıyordu ancak ailesinin maddi durumunun kötü olduğunu öğrendikten sonra resme daha ciddi yaklaşmaya başladı.

Image

Neredeyse tamamen alçıyla kaplı bedenindeki beyaz alçılar da dahil olmak üzere her yere resim yapan Frida, 1927 yılının sonuna doğru ayağa kalkabildi. Resim yeteneğini geliştiren genç kız, eserlerinden bazılarını okulda hocası olan Diego Rivera‘ya götürdü. Diego, başta ciddiye almadığı kızın resimlerine dikkat edince ondaki başkalığı gördü ve ikili o günden sonra bağları hiç kopmayacak bir ilişki içine girdiler.

Image

21 Ağustos 1929 tarihinde Kahlolar‘ın karşı çıkmasına rağmen dünyaevine giren Diego ve 22 yaşındaki Frida, birbirlerine büyük bir aşkla bağlıydılar. Kadınları seven, çapkın erkeklerden biri olan 43 yaşındaki Diego, “Frida, hayatı boyunca fiziksel hastalıklarıyla uğraşacak. Akıllıdır, çirkindir ama benim en kıymetlimdir. Bunları kabul edersen evlenmenize karşı çıkmayacağım” diyen baba Kahlo‘ya verdiği sözü hayatı boyunca tuttu.

Hayatımda üç ‘vazgeçilmez’ var; Diego, Resim, Komünizm.

1929 yılı, Frida‘nın hayatına vazgeçilmezi olacak bir şeyi daha kattı; Komünist Parti. Partinin aktif bir üyesi olan ressam, fikirleri ve fedakarlıklarıyla Meksika’da ve dünyadaki komünizmin en büyük destekçilerinden biri oldu. Öyle ki doğduğu tarihi, Porfiria Diaz’ın devrildiği Meksika Devrimi‘nin günü olan 7 Temmuz 1910 olarak değiştirdi.

Image

Onlarca porte ve otoportre yapan Frida, kendisine yakıştırılan ‘Sürrealist’ sıfatını kabul etmedi. Frida’nın kendi eserleri için sarfettiği cümlelerden alıp çıkaracağımız iki kavram var ki bunları birbiriyle yakın ilişki içindedir; biri “Acı”, diğeri “Gerçek”.

Kocasıyla Komünist Parti etkinliklerinde sıklıkla yer alan Frida, Diego‘nun partiden ihraç edilmesiyle birlikte partiyi terketti. 1937’de eşi ve birkaç dostuyla evine yatılı misafir olan Troçki‘yle ilişki yaşayan Frida, Troçki’nin eşinin durumu öğrenmesiyle durumu sonlandırdı. Bu dönem Diego’dan ayrılmıştı ancak kısa süre sonra tekrar barıştılar. 1 sene sonra Andre Breton‘un da desteğiyle New York’ta sergi açan Frida, burda büyük bir ün elde ettiyse de gönlü hep Meksika’daydı. Nitekim döndü de.

Başıma gelen en iyi şey, Acı’ya alışmak…

Diego tarafından defalarca aldatılan, çocuk düşüren, en yakınları tarafından hayal kırıklığına uğratılan ancak her zaman resim yapmaya devam eden Frida, 1943’ten 1953’e dek Meksika’da La Esmeralda Sanat Okulu‘nda resim öğretmenliği yaptı. Kendisini hiç terketmeyen yegane dostu acı, fiziksel olarak bu dönemde kendini gösterdi ancak eğitmenliğe devam etti ve bunun meyvelerini de aldı; Frida‘nın yetiştirdiği gençlere “Los Fridos” adı takılmıştı.

Image

1953 yılında artık yataktan kalkması yasaklanan Frida, Meksika’daki ilk büyük kişisel sergisini açtığı gün karyolasındaydı. Sergide olmak isteyen Frida, karyolasıyla birlikte salona götürüldü ve daha sonra yazdığına göre; o gün, hayatının unutulmazları arasına girdi. Son yıllarını çocukluğunu yaşadığı Mavi Ev‘de geçiren Frida, 13 Temmuz 1954 tarihinde henüz 47 iken son nefesini verdi. Diego, Mavi Ev‘i devlete bağışlandı ve 3 sene sonra öldü.

Image

11 responses to “Frida Kahlo

 1. Geri bildirim: Frida Kahlo’nun “Self-Portrait with a Monkey” eseri | Resim Biterken

 2. Geri bildirim: Frida Kahlo’nun “Self-Portrait with Cropped Hair” eseri | Resim Biterken

 3. Geri bildirim: Frida Kahlo’nun “The Broken Column” eseri | Resim Biterken

 4. Geri bildirim: Frida Kahlo’nun “Tunas” eseri | Resim Biterken

 5. Geri bildirim: Frida Kahlo’nun “Still Life, Roses” eseri | Resim Biterken

 6. Geri bildirim: Frida Kahlo’nun “Diego on My Thoughts” eseri | Resim Biterken

 7. Geri bildirim: Frida Kahlo’nun “The Two Fridas” eseri | Resim Biterken

 8. Geri bildirim: Frida Kahlo’nun “Flower of Life” eseri | Resim Biterken

 9. Geri bildirim: Bir anekdot 16: Frida’nın kişisel eşyaları | Resim Biterken

 10. Geri bildirim: Frida Kahlo’nun “Portrait of Alejandro Gomez Arias” eseri | Resim Biterken

 11. Geri bildirim: Frida Kahlo’nun “Girl with Death Mask (She Plays Alone)” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s