Camille Pissarro’nun “Boulevard des Italiens Morning, Sunlight” eseri

Image

İzlenimcilik‘in bir başka versiyonu olan Yeni İzlenimcilik, bahsedeceğim eserin babası olan Camille Pissarro bağlamında renk ve biçimin ön planda tutulduğu şeklin ve netliğin görüldüğü bir türdür. 1830’da dünyaya gelen yarı Danimarkalı yarı Fransız Pissarro, 1897’de “Boulevard des Italiens Morning, Sunlight” adlı bir yağlıboya resim tamamladı. Bu resimde gördüğünüz İtalyan Bulvarı, Paris’in dört büyük bulvarından biridir.

73 senelik ömrünün son nefesini 1903’te Fransa’da veren Camille Pissarro, söz edeceğim eserini 67 yaşında yaptı. Ressamın Paris caddelerine olan takıntısı bilinen bir gerçek. Bu esere bakınca Montmarte, Capucines ve Madeleine Bulvarı’ndan sonra gelen İtalyan Bulvarı‘nı görüyoruz. Yukarıdan bir bakış. Büyük ihtimalle ressam, eseri bu caddeye bakan evinden yapmış.

Image

Gri, kahverengi, yeşil ve kırmızı renklerinin farklı tonlarını gördüğünüz bu resim, İzlenimcilik akımına verilmiş önemli bir manzara eseridir. Yürüyen ve bekleşen insanlar, karşıya geçmeye çalışan insanlar, dükkanlara giren ve dükkanlardan çıkan insanlar, at arabaları, henüz açılmış dükkanlar. Tüm bunlara baktığınızda kafanızda Paris’te bir ilkbahar sabahının dinamik hali canlanıyor mu? Pissarro‘nun cevabı ‘Evet‘.

Image

İnsan figürlerinde Japonizm etkisini gördüğüm resimde Camille Pissarro, ağaçlar ve bize göre caddenin karşı tarafında kalan ama resmin üst yarısını kaplayan binalarla kusursuz bir perspektif oluşturmuş. 73.2 x 92 cm ebatlarındaki bu eser, Washington Ulusal Galeri’de sergileniyor.

Image

One response to “Camille Pissarro’nun “Boulevard des Italiens Morning, Sunlight” eseri

  1. Geri bildirim: Camille Pissarro’nun “Pont Boieldieu in Rouen, Rainy Weather” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s