Henri Matisse’nin “Woman with a Hat” eseri

Image

1869’da Fransa’da dünyaya gelen Henri Matisse, dünyada 84 yıl geçirerek 1954’te son nefesini verdi. Büyük usta Bedri Rahmi Eyüboğlu‘nun kilim, çini ve seramiğe ilgi duymasına sebep olan Matisse‘nin etkisi, esasen tüm dünyayı vahşi bir şekilde sardı. Bu vahşilik, Matisse’nin renklerinden geliyordu. 1905’te sergilediği “Woman With a Hat” için yapılan “Hayvansı bir vahşilik” yorumu, bizim ‘Fovizm‘ dediğimiz Fauvism akımını o anda resmen doğurdu. 

Fovizm, geldiği kelimenin kökenini bilince daha güzel açıklanacak. Fransızca’da ‘yabani, yırtıcı hayvan’ manasına gelen ‘le fauve‘ kelimesinden gelen Fauvism kelimesi, resim sanatında bir akıma ad oldu. İzlenimcilik akımının etkili isimlerinden Matisse‘nin başlattığı kabul görülen bu akımdaki en belirgin özellik, kuşkusuz tüpten, hiç yumuşatılmadan tuvale akmış gibi net ve sert boya renkleri. Bu renkler, ressamın resmini yaptığı şeyi nasıl gördüğüyle ilgilidir.

Image

Matisse‘nin figürlerini renklerle vurgulayarak ortaya çıkardığı bu akımın başrolünde “Woman with a Hat“, orijinal ismiyle “La Femme au Chapeau“, Türkçe’siyle “Şapkalı Kadın” var. Portrenin modeli, ressamın 29 yaşındayken evlendiği Amelie. Amelie bu resimde 33 yaşında. 79.4 x 59.7 cm ebatlarındaki yağlıboya eser, ilk Salon d’Automne’de sergilendi ve şu an San Fransisco’daki Modern Sanatlar Müzesi’nde.

Image

1905’te sergilendiğinde kaba ve çirkin bulunan “Woman with a Hat“, Fovizm akımının esaslarını oluşturdu. Yani uzaklık ve yakınlık algısı, nesnelerin gerçek rengi yoktu; Matisse‘nin seçtiği o çiğ renkler vardı ve bu yeni bir şeydi. Fransız burjuva sınıfının giydiği türden abartı süslü şapka giyen genç kadın, sağ profilden bize bakıyor. Burnu, yüzünün sol tarafına düşmüş, saçları şapkasının içinde toplu. Eldivenli eli kibar bir biçimde yelpazeyi tutuyor.

Image

Amelie’nin gerek şapkasında, gerek kıyafetinde, gerekse yüzünde pek çok renk var. “Amelie’nin burnu yeşil miydi?” diye soracak olursanız, buna cevabım “Fovizm…” olacaktır.

Reklamlar

2 responses to “Henri Matisse’nin “Woman with a Hat” eseri

  1. Geri bildirim: Henri Matisse’nin “Still Life with Books and Candle” eseri | Resim Biterken

  2. Geri bildirim: Henri Matisse’nin “A Glimpse of Notre-Dame in the Late Afternoon” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s