Vincent Van Gogh’un “The Yellow House” eseri

Image

Yeteneğiyle doğan ve senelerce deliliğiyle uğraşan Vincent Van Gogh‘un o meşhur sarı evinden bahsedeceğim. Arles’te kiraladığı bu müstakil evdeki en güzel zamanlarını muhtemelen dostu Paul Gauguin‘in misafir olduğu 9 haftalık sürede geçirdi. İkili arasında, daha doğrusu Van Gogh‘un Gauguin takıntısını bilmeyen için kulak kesme olayını okuyabilirler

Hollanda’dan çıkan ve resmin dünyadaki akışını değiştiren Vincent Van Gogh‘un Fransa, Arles’te kiraladığı sarı evinin yatak odasını resmettiği “The Bedroom“dan ve Gaugin‘e ayırdığı odayı güzel göstermek için yaptığı Ayçiçekleri Serisi‘nden bahsetmiştim. Şimdi ise bu eserlerin ortaya çıktığı, olmasaydı belki de birçok eserini yapamayacağı bu yerin resminden söz edeceğim. Baktıkça sevilen bu sarı renkli sıcak ev, baştan söylemeliyim ki artık yok. 2. Dünya Savaşı 1949 yılında onu da harabeye çevirdi. Yine de evin bulunduğu yer Van Gogh Derneği tarafından sahiplenildi.

Image

Van Gogh‘un (Theo’ya yazdığı mektuba göre) 1888 senesinin Eylül ayında tamamladığı düşünülen 72 x 91.5 cm‘lik esere ilk baktığımızda birbirine bir pencereyle bağlıymış gibi duran yapışık iki küçük sarı bina görüyoruz. Sağda, yeşil panjurlu olan ressamımızın 4 odalı yuvası. Bize doğru bakan cephesinde, üst katta panjurları açık iki pencere, giriş katta kapının yanında bir pencere görünüyor. Kapının yanındaki pencere, Gauguin‘in 9 hafta kaldığı odanın penceresi.

Image

Ressamımızın evinin hemen sol bitişiğindeki binanın alt katı bakkal. Bu bakkal, 1944 senesinde bombalı saldırıya maruz kalarak yerle bir oldu. Açık renkli bir tenteyle kapatılmış ve önünde bir masa sandalye takımı ve burada oturan bir adam var. Binanın önünce ileri doğru yürüyen bir kadın ve binaya girmek üzere olduğunu düşündüğüm bir adam görünmekte. Biraz daha sola ilerleyelim. Büyükçe bir ağaç görüyoruz. Bu ağacın gölgelediği yeşil panjurlu pembemsi bina, Van Gogh‘un akşam yemeğini yediği restoran. Buranın işletmecisi, ressamımızın aynı zamanda ev sahibesi olan Bayan Widow Vanissac. Evlerin arasındaki sokaklar insanların yürüme alanı olarak gösteriliyor.

Image

Resmin sağına gidelim. Yolda gezintiye çıkan bir genç kadın, solunda bir genç kız ve sağında küçük bir çocuk görüyoruz. Hemen çaprazlarında sol tarafa doğru yönelen bir adam var. İleriye baktığımızda Montmajour Caddesi‘ndeki o üst demiryolunu göreceğiz. Bir tren geçiyor ve bacasından duman çıkıyor. Gökyüzü saf kobalta boyanmış ve tabii ki yine en çok sarı kullanılmış. Ağaçlar, kendi evinin pancurları ve soldaki elektrik direği yeşil tonlarında. Binaların bacaları ve kendileri sarı. Yerler yine sarı tonlarında.

Image

Arles’teki bu sarı evi “Güney’de bir atölyem olsun” niyetiyle kiralayan Vincent Van Gogh‘un bu tablosu, Amsterdam’daki Van Gogh Müzesi‘nde sergileniyor.

Image

Reklamlar

One response to “Vincent Van Gogh’un “The Yellow House” eseri

  1. Geri bildirim: Vincent Van Gogh’un “The Green Parrot” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s