Paul Gauguin’in “Spirit of the Dead Watching” eseri

Image

İzlenimcilik akımının sınırlarını zorlayan bir başka Fransız da Paul Gauguin. Van Gogh’un kulak mevzuunun ikinci başrol oyuncusu Gauguin‘in 44 yaşında yaptığı bir eserden bahsedeceğim. “Spirit of the Dead Watching” eseri, 1903’te kaybettiğimiz ressamın Tahiti’de yaptıklarından. Eserde gördüğümüz yüzükoyun yatmış bayan Gauguin‘in Tahitili eşi Tehura.

Memleketinden ayrılıp Tahiti’ye yerleşen Paul Gauguin, bölge kültürünü benimser ve bunu eserlerine de yansıtır. Genç bir kız olan Tehura’yla evlenen Fransız ressam, bir gece eve geldiğinde Tehura’yı çıplak bir biçimde, korku içinde yüz üstü yatağa yatmış bir halde bulur. Tehura, en büyük korkusu olan ruhlardan birinin odasında olduğuna inanmıştır ve korkudan yataktan çıkamamıştır. Gauguin, çok sevdiği genç kadının bu halini hiç unutamaz ve bu sahneyi kanvasına aktarır.

Image

Guguin‘in 1892’de tamamladığı bu yağlıboya eserinde yukarıda anlattığım hikayeyi görüyorsunuz. Sarı çarşafın altında siyah üzeri sarı ve turuncu tonlarında desenli yataktaki koyu tenli genç kadın, çıplaktır. Elleri baş hizasında açık, yüzü bize dönük, gözleri korkudan açılmış. Arka tarafa baktığımızda genç kadının korkusunun kaynağını görüyoruz. Bu yaşlı kadın, bir ölünün ruhunun sembolüdür. Sandalyeye oturmuş ve Tehura’ya korku vermekte. Bu yaşlı kadın sembolü, esasen Avrupa’daki korku simgesidir. Yani yaşlı kadın yerine farklı türden korkunç bir figür de yerleştirilebilirdi ancak Gaugin Avrupalı bir figürü tercih etmiş.

Image

Resimdeki parlak, ışıltılı renkler dikkatinizi cezbetmiştir. Bu, Gauguin‘in Tahiti eserlerinde sıklıkla tercih ettiği bir şey. Karamsar, ürkütücü bir atmosferi olan odanın hali resme bakan bize de yansır. Öte yadan dikkat çekici bir diğer nokta da fosforlu ışıklar. Yaşlı kadının durduğu yerlere, duvara dikkatli bakın. Buradaki fosfor ışıkları, Tahiti’de yetişen bir ağaç mantarının ay ışığı vurduğu zaman yansıttığı ışıktır. Tahitililer, bunu ‘ölülerin ruhu‘ olarak kabul ederler. Tehura’nın bu denli korkmasının sebeplerinden biri de bu fosforlu ışıklar.

Image

Resme getireceğim bir diğer yorum da Tehura’nın hezeyanlı bir kadın oluşu. Kadınlarda sıkça görülen bu durum, onda ölü ruhların kendisine yaklaşması, odasında ziyaret etmesi şeklinde ortaya çıkıyor. Tehura, o gece, Gauguin odaya girene kadar o ruhun kendisine baktığını söylemiş. Bu yüzdendir ki Gauguin’e “Bir daha beni ışıksız ve yalnız bırakma” demiş.

Image

Orijinal ismi “Manao Tupapau” olan bu eserden 11 sene sonra Gauguin‘i kaybettik. Resim, New York’taki Albright Knox Sanat Galerisi‘nde sergileniyor.

Reklamlar

2 responses to “Paul Gauguin’in “Spirit of the Dead Watching” eseri

  1. Geri bildirim: Paul Gauguin’in “Arearea” eseri | Resim Biterken

  2. Geri bildirim: Paul Gauguin’in “Where Do We Come From? What Are We? Where Are We Going?” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s