Claude Monet’in “Impression, Sunrise” eseri

Image

Ressamlardan fotoğraf gibi birebir tabloların beklendiği bir zamanda, gördüğünü ‘gördüğü gibi’ resmeden Claude Monet, uzunca bir süre “beceriksiz Monet” olarak adlandırıldıktan sonra “İzlenimci Monet” olarak çevrede takdir görmeye başladı. 29 yaşında bir intihar denemesi olan Monet, şükür ki kurtuldu ve 86 yıllık ömrünü memleketi Fransa’da sonlandırdı. Ustanın ‘Empresyonizm‘, yani ‘İzlenimcilik‘ akımına ismini verdiren “Impression, Sunrise” adlı yağlıboya resminden bahsedeceğim.

Geçtiğimiz günlerde “Women in the Garden” eserinden söz ettiğim Fransız ressam Oscar Claude Monet‘in 1873’te tamamladığı “Impression, Sunrise”, Fransa’daki La Havre Limanı’nda gündoğumunu göstermekte. Mavi ve sarının tonlarının kullanıldığı eser, ilk 1874 yılında sergilendi ve ‘olumsuz’ diyebileceğimiz eleştiriler aldı. Eleştirilerin sebebi, gün doğumunda La Havre‘nin böyle görünmemesiydi ve insanlar Monet’in aslını yapamayacak kadar yetenekten yoksun olduğunu düşündü. Lakin herkes yanlıştı; Monet, “Impression, Sunrise”ye gördüğü manzaradan aklında kalanı, ona hissettirdiklerini, belki de görmek istediklerini aktarmıştı ve daha sonra bu bir tarz olup adına ‘İzlenimcilik‘ denilecekti.

Image

Eser hakkında en çok yapılan yorum, ilk bakışta en dikkat çekici olan renk, yani ‘turuncu güneş’tir. Güneş, resimde en parlak görünen şey olarak algılansa da bu bir yanılgıdır. Beynimizde sürekli çalışan korteksler, bu resimdeki güneşin bize en parlak şey olduğunu algılamamızı sağlıyor. Ancak bu ışığın yanılsamasından başka bir şey değil. Güneş, en az bulutlar kadar parlak; sarı ve turuncu renklerin kullanımından dolayı en parlağıymış gibi algılıyoruz. Bunu, resmi siyah – beyaz yaparak görebilirsiniz. Bu ince nokta karşısında Monet’in yüce dehasına duyulan saygı kat be kat artmıştır.

Image

Orijinal ismi “Impression, Soleil Levant” olan yumuşak fırça darbeleriyle yapılan bu dinlendirici eserde La Havre Limanı‘nda sisli bir gün doğumunu gösteriyor. Biri ayakta kürek çeken iki kişinin içinde bulunduğu kayığın göründüğü denizin ilersinde bir kayık daha vr, ancak sisten net görünmüyor. Daha doğrusu Monet, o kayığı net görememiş ve bize böyle aktarmış. Gözlerinizi kıstığınızda daha iyi görebileceğiniz 48 x 63 cm ebatlarındaki bu tablo, Monet’in pek çok eserinin bulunduğu Paris, Marmottan Müzesi’nde sergileniyor.

Image

3 responses to “Claude Monet’in “Impression, Sunrise” eseri

  1. Geri bildirim: Claude Monet’in Parlamento Binası Serisi | Resim Biterken

  2. Geri bildirim: Bir anekdot 15: Claude Monet’in damak zevki | Resim Biterken

  3. Geri bildirim: Claude Monet’in “Dandelions” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s