Hikmet Onat’ın “Oturan Kadın” eseri

Image

Sanayi-i Nefise, bizim bildiğimiz adıyla; Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden mezup olup da bursla Paris’e, resim eğitimini devam ettirmeye giden hemen her Türk ressamı gibi Hikmet Onat da İzlenimcilik akımına eserler vermiş ve çokça peyzaj çalışmıştır. 95’ine dek resim yapmayı sürdüren Onat, ilk kişisel sergisini anca ölümünden birkaç ay evvel açabildi. 

1882’de İstanbul, Fındıklı’da denizci binbaşı bir babanın oğlu olarak dünyaya gelen Hikmet Onat, tıpkı babası gibi bahriyeli idi. Üniversite çağlarında resme yönelen Onat, Sanayi-i Nefise’de eğitim gördükten sonra aldığı bursla Fransa, Paris’e gitti. Burada ressamlara, peyzajda realist olmayı aşılıyorlardı ve her burslu Türk ressam gibi o da ülkesine döndüğünde birkaç ressam dostuyla birlikte atölye kurarak resmini geliştirmeye başladı.

Yaşamının büyük bir kısmını yataktan kalmayan eşine bakarak geçiren Onat, sabahın erken saatlerinde dışarı çıkıp resim yapar, güneş batmadan evvel yine eşinin yanına dönerdi. Bunun içindir ki Onat‘ın nerdeyse tüm peyzajları sabah güneşinin ışınlarını yansıtır.

46 yaşına geldiğinde Onat, bir portre eseri yaptı. Yağlıboyayla tamamladığı bu eserin modelinin kim olduğu bilinmiyor, zaten çok da önemli değil. Onat’ın “Oturan Kadın” adını verdiği bu iç mekan tablosu, ressamın peyzaj dışındaki sayılı portrelerinden biri olması sebebiyle önem taşıyor.

113.5 cm x 69.5 cm ebatlarındaki “Oturan Kadın” tablosu, çiçek desenli duvar kağıdıyla kaplı duvara dayalı, solundaki koltuğa yarı oturur pozisyonda duran, daha doğrusu destek alan küt saçlı bir kadını gösteriyor. İnce ve uzun kaşlı ve iri gözlü bu beyaz tenli kadın, beyaz dekolte detaylı siyah mütevazı bir elbise giymiş. Ayakkabı olarak siyah topuklu pabuçlar giyen kadın, sol bacağını hafiften sağ bacağının arkasına atmış. Bu duruş ona lolita görünümü verse de kucağına bıraktığı sağ elinin duruşu ve koltuktan destek alan sol eli onun 30’larında bir kadın olduğunu söylüyor.

Yakın geçmişte Sakıp Sabancı Müzesi‘nde sergilenen bu 1928 çıkışlı eser, Hikmet Onat‘ın aramızdan ayrılışının 37. yılında hatırlamak ve hatırlatmak istedim.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s