Bir anekdot 8: Grandma Moses’in Şükran Günü ziyaretleri

Image

Grandma Moses, Büyükanne Moses, Büyükanne Ressam, Ressam Nine ama kesinlikle ihtiyar değil! Grandma Moses, kendi adıyla Anna Mary Robertson, ilk büyük resmini evinin duvar kağıtları çıkışmayınca boş kalmasın diye duvarı boyayarak çıkardı. Bunu 58 yaşındayken yaptı ve ilk resim ödülünü 81’inde kazandı. 101 yaşında kaybettiğimiz Grandma Moses (ben ‘Büyükanne‘ diyeceğim), yılbaşlarını, dini bayramları ve Şükran Günü‘nü çok önemserdi. Hatta bu özel günlerde ülkemizde resim yapmışlığı da var.

Grandma Moses; “Naif Sanat” adı altına sokulan perspektif, resim ve (tercihen) bilimsel bilginin önemsiz olduğu, kolay çizgilerden oluşan tablolar yaptı. Doğduğu 7 Eylül Günü New York’ta “Grandma Moses Günü” ilan edildi ve Büyükanne, 40 yıllık evlilik, birkaç çocuk ve onlarca eser sığdırdığı 101 yıllık yaşamını 1961’de yitirdi.

Image

10 çocuklu çiftçi bir ailenin kızı olan Anna Mary; doğayı tavuk, inek, hindi besleyip ekin sürdüğü tarlalarda keşfetti. Tahta parçalarına resimler yapıp meyvelerle boyayan küçük kız, kendi ürettiği tereyağını yıllarca satarak geçimini sağladı. Evlendi, çocukları oldu; Anna Mary tereyağı üretimine devam etti. Dediğine göre, çocuklar kendi kendilerine büyüdüler.

Kısacık bir özetle fikir sahibi etmeye çalıştığım Büyükanne‘den bahsetme sebebim, Türkiye’de yaptığı üç tablosudur. 1940 ve 1943 yılının Şükran Günü‘nde ülkemizde olan Büyükanne‘nin bu eserlerini paylaşıyorum;

Image

Image

Image

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s