Pierre-Auguste Renoir’in “Portrait of Paul Cezanne” eseri

Image

İzlenimcilik akımının en önemli Fransızlar’ından biri olan Pierre-Auguste Renoir, 1880 senesinde Paul Cezanne’nin portresini yaptı. Cezanne, hisli bir yaban. Portrenin ne şartlarda tamamlandığı, dahası, Cezanne‘nin poz vermeyi nasıl kabul ettiği muamma. Zaten eser de Özel Galeri’de tutuluyor.

Renoir, 41 yaşındaki bu adamın portresini yaptığında 39 yaşındaydı. İzlenimcilik akımına ana şekillerini verdiği döneme denk düşen bu portre, Cezanne‘nin başının üst tarafındaki saçların döküldüğü görülüyor. Beyaz gömleği, siyah süveteri ve siyah paltosuyla ressam, gövdesinin yarısına kadar resmedilmiş.

Image

Cezanne‘nin oturarak poz verdiğini sanıyorum. Bize doğru, yani Renoir‘e bakmıyor. Yere daha yakın, net bir şey düşünüyor gibi görünüyor. Koyu kahve ve beyazlamaya başlayan bıyıkları ve sakalları taralı görünüyor. Ressamın 40’larındaki görünümü böyleydi ve uzun süre böyle kaldı. Başının yanlarındaki dalgalı saçları hala gür ve uçuşuyor. Bu görüntüden Cezanne‘nin dış mekanda olduğu sonucunu çıkarsam da sarı tonlarındaki arka plan bunun aksini söylüyor. Yine de bunun Renoir‘in Cezanne’nin kendisini vurgulamak için tercih ettiğini göz ardı edemeyiz.

Image

Resim hakkında fazla detay yok. Zaten pek çok yerde bu eserin Cezanne‘nin kendisinin yaptığı yazılı. Bunun yanlış olduğunu anlamak için çizgilere ya da renklere bakmadan evvel sol üst köşede “Renoir, 80” şeklindeki imza ve tarihi göreceksiniz zaten.

2 responses to “Pierre-Auguste Renoir’in “Portrait of Paul Cezanne” eseri

  1. Geri bildirim: Paul Cezanne’nin “The Bather” eseri | Resim Biterken

  2. Geri bildirim: Bir anekdot 12: Paul Cezanne’nin Aix-en-Provence’deki atölyesi | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s