Vincent Van Gogh’un “The Courtesan” eseri

Image

Hollandalı ressam Vincent Van Gogh, Japon sanatına büyük hayranlık duydu. Bir Fransız sanat tarihçisinin ortaya attığı ‘Japonizm‘ kavramı, bilhassa Fransa ve Hollanda’daki resim sanatına da etki etti ve Japonizm akımı oluştu. Ustamızın bu akıma verdiği en değerli eseri, kuşkusuz birebir kopyaladığı “The Courtesan” (Japonaiserie Oiran), yani “Fahişe“dir.

Benim yazdığım eserleri arasında “The Bedroom“da öne çıkan Japonizm etkisi, bahsedeceğim “The Courtesan”da çok net bir şekilde görülüyor, zira Van Gogh‘un bu tablosu, Paris Illustre adlı derginin 1886 Mayıs’ında yayınlanan sayısının kapak resmi. Keisai Eisen tarafından yapılan bu resim, Van Gogh‘u çok etkiledi ve ressamımız, bunu aslından bizzat kopya edip (üç kopyası var) büyüterek yağlıboyayla bir sanat eseri haline getirdi.

Image

Solda; Derginin orijinali. Sağda; Van Gogh’un hazırladığı kopya ölçüleri.

Resme ilk baktığımızda arkası dönük bir kadının sol profilinden elleri belinde, bize doğru bakmakta olduğu görünüyor. Kimonosu siyah, kahve, yeşil ve kırmızının koyu ve parlak tonlarında resmedilmiş. Bembeyaz ten rengiyle dikkat çeken kadının bir “Geisha”, yani “Geyşa” olduğunu anlamışsınızdır. ‘Chignon‘ stili topuz yaptığı saçları ve aksesurları, Van Gogh‘un ustalığını gösteriyor. Tabloya biraz uzaklaşınca bunun bir ‘resim içinde resim’ olduğunu göreceksiniz. Geyşa‘nın çevresi o meşhur Van Gogh sarısıyla boyanmış. Yani Geyşa, sarı bir alanda özel olarak ortaya çıkarılmış.

Image

Sarı alanı yine sarının bir başka tonunda bir çerçeve kaplamış. Çerçeve dışına baktığımızda ise karşımıza bir Van Gogh peyzajı çıkıyor. Burası bambulu bir göl. Geyşalı çerçevemiz suyun üzerinde, bambular altında bize dönük. Çerçevenin üstünde, içinde iki adamın bulunduğu bir kayık var. Çerçevenin solunda iki beyaz turna göze çarpıyor. Turnalardan biri, suyun üzerindeki nilüfere doğru uzanmış. Bilirsiniz, nilüferler gündüz su yüzüne çıkıp güneşin gidişiyle suyun altına gömülürler. Çerçevemizin altına baktığımızda gözlerini bize döndürmüş geniş ağızlı bir kurbağa görüyoruz. ‘Kurbağa‘ ve ‘turna‘ figürleri, burda simgesel bir mana taşıyor; “fahişe“.

Image

1888’de Theo’ya yazdığı mektupta Japonizm’e duyduğu hayranlıktan uzun uzun bahseden Van Gogh, bu tablosunu 1887 yılının Eylül ayından Ekim ayına kadar olan diliminde Paris’te tamamladı. 60.5 x 105.5 cm ebatlarındaki eser, Hollanda’daki Van Gogh Müzesi‘nde.

Image

Reklamlar

3 responses to “Vincent Van Gogh’un “The Courtesan” eseri

  1. Geri bildirim: Vincent Van Gogh’un “Self Portrait with Bandaged Ear” otoportreleri | Resim Biterken

  2. Geri bildirim: Vincent Van Gogh’un “Almond Blossoms” eseri | Resim Biterken

  3. Geri bildirim: Vincent Van Gogh’un “Pere Tanguy” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s