Paul Cezanne’nin “The Forest” eseri

Image

Bir Paul Cezanne tablosundan bahsedeceğim bu yazıya Ernest Hemingway‘le gireceğim. Çünkü Hemingway, kitaplarında güneş ışınlarının düştüğü noktalarda yaprakların aldığı renge dek kelimelere döktüğü doğayı Cezanne eserlerinden öğrenmiş. Yazdığı çoğu yeri görmemiş, cümlelerini Cezanne tablolarını inceleyerek çıkarmış. Bunu öğrendikten sonra Paul Cezanne peyzajları kat be kat değerleniyor. 

Daha önce “Kırmızı Yelekli Çocuk” adlı portresinden ve “Factories Near Mont de Cengle” adlı eserlerinden söz ettiğim Fransız ressam Cezanne, dahil edildiği İzlenimcilik akımının sınırlarını zorlayan, hatta parçalayan ilk sanatkarlardandı. Cezanne‘nin perspektifleri, Fransız resmini; akabinde resim sanatının tarih şeridini Kübizm‘e çeviren ilk öğelerden biri olmuştur.

Image

Ustamızın 1890 senesinde yapmaya başladığı, kimi kaynaklara göre 2 yıl boyunca üzerinde çalıştığı peyzajı “The Forest“, tahminimce Fontainebleau Ormanları‘nda yapıldı. Neredeyse hergün takım taklavatıyla dışarı çıkıp bugünkü gördüğümüz peyzajları resmeden Cezanne, bu dış mekan eserinde ormanın sık ağaçlı bir kısmını gösteriyor.

Güneş ışınlarının verdiği parlaklığa bakılırsa sabahın erken saatleri olduğunu tahmin ettiğimiz resimde ağaçların gövdeleri için siyah ve kahve kullanılmış. Yalnız solda, gövdesinin bir kısmı görünen; yani Cezanne‘nin durduğu noktaya en duran yakın ağacın gövdesi daha açık kahverengiyle boyanmış. Yukarı baktığımızda yaprakların arasından görünen gökyüzü mor ve mavi tonlarında.

Image

Resmin bu paragrafın hemen üzerinde paylaştığım küçük bir kısmını büyütüp bakınca bir ayrıntı göze çarpıyor. Burada, hemen solda, başında fötr şapkasıyla bir adam durmakta. Uzakta, ağaçların arasında bize doğru duran bu trençkotlu adamı tabloda farketmek imkansız.

Yağlıboyayla yapılan 72 x 92 cm ebatlarındaki “The Forest“, Washington, Beyaz Saray’da tutuluyor.

3 responses to “Paul Cezanne’nin “The Forest” eseri

  1. Geri bildirim: Paul Cezanne’nin “The Bather” eseri | Resim Biterken

  2. Geri bildirim: Bir anekdot 12: Paul Cezanne’nin Aix-en-Provence’deki atölyesi | Resim Biterken

  3. Geri bildirim: Paul Cezanne’nin “Bowl and Milk Jug” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s