Caravaggio’nun “The Musicians” eseri

Image

İtalya’yı Rönesans’tan Barok Dönemi’ne geçirten bir köprü olan Caravaggio, 1595 yılında bir yağlıboya resim tamamladı. Dört genç oğlanın yer aldığı “The Musicians” adlı tablo, ‘resim içinde müzik‘tir ve Barok Dönemi resmine verilen önemli eserlerdendir.

1571’de doğduğu kabul edilen Michelangelo Merisi o Amerighi da Caravaggio; bildiğimiz adıyla Caravaggio, adını tarihe yalnız eserleriyle değil, 1606’da Roma’da girdiği bir düelloda öldürdüğü düşmanı ve sonrasında Napoli’ye kaçışıyla da yazdırdı. Milanlı ressamımız, 1595’te Kardinal Francesco Maria del Monte‘nin (Kardinal: Papa’dan sonra en yüksek sıfat) siparişi üzerine “The Musicians“ı (diğer adıyla “Concert of Youths“) yaptı. Ölmeden 15 sene evvel tamamladığı 87.9 x 115.9 cm ebatlarındaki bu eser, New York’taki Metropolitan Müzesi‘nde sergileniyor.

Image

Esere ilk bakışta dönemin klasik kıyafetlerini giymiş dört genç oğlanın bir şeylerle uğraştığını görüyoruz. Bize dönük olan resmin odak noktasındaki oğlan, udunu akort ediyor. Bu oğlan figürü için Caravaggio‘ya dostu Mario Minniti modellik yaptı. Udunu akort eden çocuğun sol arka kısmında kalan çocuk, bize daha uzak, dolayısıyla gölgede kalmış. Bu sebepten bu çocuğun ten rengi daha koyu görünmekte. İşte bu detayla Caravaggio‘nun usta bir ışıkçı ve gölgeci olduğunu görebilirsiniz. Bu figürle ilgili bir iddia da Caravaggio‘nun kendisi olduğu.

Image

En arkada, esas üçlüyle ilgisizmiş gibi duran oğlan ise Cupid, yani bildiğimiz Eros‘tur. Bu figür, ressamın 1593’te yaptığı “Boy Peeling Fruit” (Meyve Soyan Çocuk) tablosundaki oğlanın aynısıdır. Koyu renkli kanatları olduğunu gördüğümüz Cupid, önündeki üzüm salkımıyla ilgileniyor. Bunu açıklamak için Caravaggio‘nun ettiği kelamı paylaşacağım;

Müzik, tıpkı şarap gibi; ruhları mutlu etmek için var.

Image

Resimde udu tutan figürün hemen önünde bir keman ve nota kağıtları göreceksiniz. Bu, kuvvetle muhtemel arkası dönük oğlana ait. Yine de bu kemanın resimdeki kayıp 5. kişiye ait olabileceği söyleniyor. Caravaggio‘nun en karmaşık kompozisyonlu ilk eserine de bu muammalar lazımdır.

Reklamlar

4 responses to “Caravaggio’nun “The Musicians” eseri

  1. Geri bildirim: Caravaggio’nun “The Cardsharps” eseri | Resim Biterken

  2. Geri bildirim: Caravaggio’nun “Boy with a Basket of Fruit” eseri | Resim Biterken

  3. Geri bildirim: Caravaggio’nun “The Calling of St. Matthew” eseri | Resim Biterken

  4. Geri bildirim: Caravaggio’nun “Conversion on the Way to Damascus” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s