Sandro Botticelli’nin “Portrait of Dante” eseri

Image

Sandro Botticelli‘yi mitolojik eserleriyle biliyoruz. İlk devir İtalyan Rönesansı’nın önemli isimlerinden biri olan Botticelli, Dante‘nin bir kehanet veyahut bir umut niteliğindeki olan eseri “İlahi Komedya“yı da resimlendirdi. Ustamız bunun yanına bir de Dante portresi ekledi. Biraz bu portreden bahsedeceğim.

Alessandro di Mariano di Vanni Filipepi, bizim diyeceğimiz şekliyle Sandro Botticelli, 1445’te İtalya’da dünyaya geldi ve son nefesini henüz 65 yaşında memleketinde verdi. Michelangelo, Leonardo, Donatello ve Raphaello dörtlüsünden evvel İtalyan Rönesansı‘nın mihenk taşı olan Botticelli, dünyamıza gelmiş Tanrısal varlıklardan biri olan Dante Alighieri‘nin meşhur “İlahi Komedya“sını kendisini 10 sene neredeyse tamamen bir yere kapatarak resimlemiştir. Resmettiği Cehennem‘in günümüzde hala tartışıldığı Botticelli, 1265 ile 1321 yılları arası yaşamış Dante‘nin üzerindeki etkisini bir portreyle taçlandırmış.

Image

50 yaşında tamamladığı 54.7 x 47.5 cm ebatlarındaki bu yağlıboya esere bakınca Dante‘nin kırmızı kıyafetiyle aynı renkteki kırmızı başlığı dikkat çekmekte. Bize sol profilden görünen usta, çene altından bağlanan bir iç başlık giymiş. Resimde esas dikkat çekici nokta ensesinden başının üstüne doğru uzanan defne yaprağı. Defne ağacının Apollon ile ilgili mitolojik bir öyküsü var. Bu öykü, kardeş mekan Birgünbiryerde’de anlatılmış. Onun için ‘defne’nin iffet, bilgiçlik sembolü olduğunu söylemekle yetiniyorum.

Image

Dante‘nin bu portresi, onu bize gösteren nadir resimlerden biridir. “Nadir” diyorum, çünkü Dante‘yi görebileceğimiz fazla bir şey çıkmamış. Bu porte de bir başka İtalyan ressam olan Domenico di Michelino‘nun Dante freskinden yapılmış. Özel koleksiyonda sergilenmekte olan eser, zamanında Michelangelo’nun Davut heykeline onay veren komitede yer alan Botticelli‘nin en önemlilerinden olmasına rağmen geride kalmış resimlerinden biri.

2 responses to “Sandro Botticelli’nin “Portrait of Dante” eseri

  1. Geri bildirim: Sandro Botticelli’nin “The Birth of Venus” eseri | Resim Biterken

  2. Geri bildirim: Sandro Botticelli’nin “La Primavera” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s